Kaczyński: Rzeź wołyńska była ludobójstwem

W 73 rocznicę „Krwawej Niedzieli” polskie władze wraz z Jarosławem Kaczyńskim i premier Beatą Szydło, złożyli wieniec pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. Prezes PiS wyraźnie podkreślił, że ukraińskie działanie było ludobójstwem i takie samo stanowisko zajmie również Sejm.

Jarosław Kaczyński wraz z premier Beatą Szydło oddali dziś hołd Polakom bestialsko zamordowanym przez Ukraińców. Obecni byli też m.in. szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. – 11 lipca 1943 odbyła się zaplanowana przez część dowództwa OUN–UPA ludobójcza operacja. Zbrodnie, które tam popełniono, są bez precedensu, jeżeli chodzi o poziom okrucieństwa. Senat RP podjął w tej sprawie uchwałę. Sejm również to zrobi  – podkreśla podczas uroczystości prezes PiS.

Dodał, że ta zbrodnia nie może być w żaden sposób pomijana. – Chcę to mocno podkreślić. To było ludobójstwo – mówi Jarosław Kaczyński. – Zbrodnie, które tam popełniono, są wręcz bez precedensu, jeżeli chodzi o poziom okrucieństwa. Doszło do rzeczy naprawę strasznych – podkreśla. Przypomniał także, że Senat RP podjął w tej sprawie uchwałę, „a na najbliższym posiedzeniu taką uchwalę podejmie także Sejm”.

Podobne stanowisko zajął prezydent Andrzej Duda, który hołd polskim ofiarom złożył kilka godzin wcześniej. Wspominał także o rzekomych dobrych relacjach z Ukrainą – Prawda historyczna jest potrzebna, bo tylko na prawdzie można opierać dobre wzajemne relacje – mówi prezydent i podkreślił, że trzeba czynić wszystko, aby „tę prawdę głosić, pokazać z obydwu stron”. Prezydent przypomniał także gest Petra Poroszenki, który złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem na Skwerze Wołyńskim. – Przyjąłem go jako gest przyjaźni i myślę, że ten gest powinien zostać doceniony przez wszystkich – twierdzi Andrzej Duda.

11 lipca 1943 roku był dniem kulminacyjnym przeprowadzonego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez OUN-UPA oraz ukraińskich cywilów ludobójstwa polskiej ludności. Tego dnia Ukraińcy zaatakowali 99 miejscowości, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Więcej o zbrodniach ukraińskich można przeczytać TUTAJ.

Mas/Pch24.pl, interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.