29 września 2023
Historia

Szef „polskiego” MSZ w 80 rocznicę Krwawej Niedzieli pisze o ludobójstwie jako „tamtejszych wydarzeniach”

Zbigniew Rau, szef warszawskiej dyplomacji zamieścił dziś wpis z okazji 80 rocznicy Krwawej Niedzieli – najbardziej krwawego dnia w czasie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach żyjących na Kresach. Wówczas bandy OUN-UPA, przy wsparciu ukraińskich cywilów, przeprowadziły skoordynowane ataki na 150 miejscowości. Celem ataków było wymordowanie mieszkańców, niezależnie od płci i wieku. Szef MSZ napisał o… „tamtejszych wydarzeniach”.

– W 80. rocznicę #RzeźWołyńska oddajemy hołd wciąż bezimiennym ofiarom tamtejszych wydarzeń – napisał na Twitterze Zbigniew Rau.

– Stajemy dziś w zadumie, pamiętając o szacunku i modlitwie za wszystkie ofiary konfliktów zbrojnych. Wierzymy, że tylko wspólne odkrywanie prawdy doprowadzi do trwałego pojednania Polski i Ukrainy – dodał.

– Z uznaniem przyjmujemy wystąpienie Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy @r_stefanchuk w Sejmie oraz obecność prezydenta @ZelenskyyUa obok prezydenta @AndrzejDuda w katedrze w Łucku. To długo oczekiwane, potrzebne kroki we właściwym kierunku – kontynuował Rau.

– Spodziewamy się, że doprowadzą one naszych ukraińskich sąsiadów do ostatecznych decyzji pozwalających na zabliźnienie tej bolesnej rany w naszej wspólnej historii. Są one moralnie niezbędne i politycznie konieczne, gdyż ich brak skłania państwa trzecie, przede wszystkim Rosję, do dalszych prób zantagonizowania Polski i Ukrainy – zakończył.

Ukraińskie ludobójstwo na Polakach żyjących na Kresach było zaplanowaną akcją eksterminacji polskiej ludności w wyjątkowo brutalny sposób nawet jak na XX wiek. Historycy są jednomyślnego zdania – poza propagandystami samej Ukrainy – że było to ludobójstwo.

Tymczasem osoba nazywana „szefem polskiej dyplomacji” bagatelizuje temat w 80 rocznicę najbardziej krwawego dnia w czasie ludobójstwa, nazywając to „tamtejszymi wydarzeniami” czy „bolesną raną wspólnej historii”, co fałszywie sugeruje w pośredni sposób, że była wówczas jakaś symetria w podejmowanych działaniach.

twitter.com / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Tt/Zbigniew Rau

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net