Maturalne zadanie krytyczne wobec Akcji „Wisła”

Podczas egzaminu maturalnego uczniowie napotkali na zadanie dotyczące Akcji „Wisła”. Tendencyjność pytań zawartych w zadaniu potępił związany ze społecznością kresową ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, krytyki nie szczędzą także narodowcy.

Zawarty w zadaniu tekst opisuje ustawienia dwujęzycznych tablic w miejscowości Regietów, umiejscawiając je w kontekście losów mieszkającej tam niegdyś mniejszość etniczną. W zadaniu czytamy, że grupa ta „stanowiła większość mieszkańców w Beskidzie Niskim”, dopóki „w trakcie Akcji „Wisła” została przesiedlona na Ziemie Odzyskane”. Dalsza część zadania informuje, że w 2007 r. prezydent Lech Kaczyński oraz Wiktor Juszczenko „we wspólnym oświadczeniu potępili akcję […], stwierdzili, że była ona sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka”. Uczeń ma wskazać m.in. „nazwy dwóch unormowań z katalogu praw i wolności człowieka naruszonych przez ówczesne władze w wyniku akcji, której nazwę podkreślono w tekście” – chodzi o akcję Wisła.

– Aż się wierzyć nie chce, że takie skandaliczne pytania mogły paść na maturze w polskiej szkole! Czyżby ich autorem był banderowiec Wołodymyr Wiatrowycz, szef IPN w Kijowie? A może któryś z rodzimych „gierdoyciowców” lub sojuszników oligarchy Petro Poroszenki? – oburza się ks. Isakowicz-Zalewski, komentując zadanie maturalne. – Taka propaganda, wciskana młodym obywatelom, godna jest epoki Gomułki i Jaruzelskiego, a nie czasów „dobrej zmiany”, którą w polskiej szkole obiecywała obecna ekipa rządowa. Pani minister Anna Zalewska, którą osobiście cenię za wiele pozytywnych zmian, powinna więc publicznie ustosunkować się do tej sprawy – dodaje kapłan, od lat domagający się upamiętnienia zbrodni OUN-UPA na Kresach Wschodnich.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008114164039

Po opublikowaniu przez ks. Isakowicza-Zaleskiego treści pytania w sieci, zadaniem zainteresował się również Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego. Polityk zdecydował się złożyć do Ministerstwa Edukacji interpelację, domagając się m.in. odpowiedzi na pytanie, kto był autorem kontrowersyjnego pytania oraz kto zatwierdził je jako zadanie maturalne. – Czy MEN ma świadomość, że potępianie Akcji „Wisła” stanowi wsparcie dla polityki historycznej gloryfikującej zbrodniczą, ludobójczą formację OUN-UPA? – pisze w interpelacji Winnicki, pytając także o plany MEN odnośnie wprowadzania licealistów w tematykę zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Dr Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przekonuje, że w pytaniu o mniejszość etniczną, której dotyczy tekst, należało wpisać „Łemkowie”, a polecenia „nie dotyczyły […] historycznej oceny akcji >>Wisła<<„, lecz „umiejętności rozpoznania nazw z katalogu praw i wolności człowieka, których naruszenie należało wywnioskować z treści tekstu.
– Chyba w ogóle nie zrozumiał tego, co w tej sprawie bardzo słusznie i trafnie napisał w poniższych wpisach prof. Andrzej Ziębaz UJ. Tak czy siak sprawa ta powinna zejść na oficjalną drogę prawną – komentuje ks. Isakowicz-Zaleski.

MGOT

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net