7 kwietnia 2024
HistoriaKultura i recenzje

„Tradycjonalizm bez kompromisu”. Prof. Jacek Bartyzel w Klubie Muzyki i Literatury

Klub Muzyki i Literatury oraz Organizacja Monarchistów Polskich organizują spotkanie z Jackiem Bartyzelem. Wydarzenie dotyczyć będzie monografii „Tradycjonalizm bez kompromisu”.

– Z radością informujemy, że spod prasy drukarskiej wyszła zapowiadana książka pana prof. Jacka Bartyzela o historii karlizmu. 1006 stron w formacie B5, 182 ilustracje, twarda oprawa. Na okładce wykorzystano obraz Marty Gómez de la Serna pt. Tres amores (Trzy miłości) – informuje Organizacja Monarchistów Polskich na swojej stronie.

– Karlizm zrodził się w latach 30. XIX w. jako skutek sporu o sukcesję. Pozbawiony męskiego potomka, Ferdynand VII postanowił przekazać władzę swojej córce Izabeli; tym samym odsunął od tronu swego brata Don Carlosa (Karola V). Z upływem czasu karlizm dojrzał i wypracował podstawy doktrynalne. Wtedy okazało się, że „majstrowanie” władcy wokół władzy ma swoje granice i nie może podlegać tylko jego woli, bo ta wola, choć wolna, jest podporządkowana wyższym racjom oraz instancjom i przez nie ograniczona. Zarazem też stało się oczywiste, że sankcja pragmatyczna, dzięki której tron przejęła „Izabela II”, była aktem rewolucyjnym i wyrazem buntu wobec prawa Bożego. Z czasem zaś stało się też jasne, iż rewolucjonistom, wbrew ich nadziejom, nie udało się stworzyć porządku lepszego od ustanowionego przez Boga – przypomina OMP.

Spotkanie odbędzie się za tydzień, 21 marca o godz. 18 przy pl. Tadeusza Kościuszki 10 we Wrocławiu.

Organizatorzy zachęcają przy tym do zakupu książki prof. Jacka Bartyzela „Tradycjonalizm bez kompromisu”. Zamówienia można dokonać TUTAJ.

legitymizm.org / materiały prasowe OMP

fot. Fb/Ada Garnik

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net