23 lutego 2024
HistoriaRodzina

Tymczasem na Wyspach. Muzeum uznało cesarza rzymskiego za zmiennopłciowca i zmieniło mu zaimki. Historyk wyjaśnia władze placówki

Muzeum w hrabstwie Hertfordshire uznało cesarza Heliogabala za zmiennopłciowca. Od teraz będzie o nim mówić używając zaimków „ona/jej”.

Muzeum skonsultowało się z organizacją LGBT, w efekcie czego wprowadzono absurdalne zmiany, które kwestionują historycy. Według placówki, cesarz Heliogabal – panujący w latach 218-222 – będzie określany jako „ona”.

Zmienione zostaną podpisy na wystawach. W wystawie z monetą będzie przedstawiany jako „władczyni Rzymu”.

Muzeum powołuje się przy tym za zapis kronikarza Kasjusza Diona. Ten zapisał, iż cesarz nazywany był „żoną, kochanką i królową”. Do jednego ze swoich kochanków miał powiedzieć „nie nazywaj mnie panem, bo jestem panią”.

– Chcemy okazać wrażliwość, nadając odpowiednie zaimki ludziom z naszej przeszłości. W ten sposób okazujemy im bowiem szacunek – przekonywał Keith Hoskins, lokalny radny z ramienia Liberalnych Demokratów do spraw sztuki.

– Wiemy, że Heliogabal identyfikował się jako kobieta i kazał używać wobec siebie odpowiednich zaimków – dodał.

Historycy mają jednak zupełnie inne zdanie na ten temat. Należy przede wszystkim podkreślić, że w nauce historycznej nie uznaje się za prawdę czegoś, co znajduje się tylko w jednym źródle. Muszą być to co najmniej dwa, niezależne od siebie źródła.

Historycy podkreślają, że kronikarz, na którego powołują się władze muzeum, służył cesarzowi Aleksandrowi Sewerowi. Ten objął panowanie po zamordowaniu rzekomo zmiennopłciowego cesarza. Wzmianki o kobiecości Heliogabala najpewniej pojawiły się w celu oczernienia zamordowanego cesarza.

– Rzymianie nie uznawali bowiem osób trans. Dla nich określenie, że mężczyzna zachowuje się w łóżku jak kobieta było jedną z najgorszych obelg – stwierdził Andrew Wallace-Hadrill z Cambridge w rozmowie z „Daily Mail”.

polsatnews.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. José Luiz Bernardes Ribeiro/CC BY-SA 4.0/Wiki/Chickenonline/Pixabay (kolaż Kr)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net