9 kwietnia 2024
HistoriaWiadomości

Ucieczka rotmistrza z KL Auschwitz

foto: wikimedia commons
foto: wikimedia commons

W kwietniową noc 1943 roku rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki, ochotnik do Auschwitz, wraz z dwoma współwięźniami, uciekł z niemieckiego obozu śmierci, by następnie poinformować świat o Holokauście.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku Witold Pilecki wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, z którymi opracował plan ucieczki z niemieckiego obozu zagłady, zdołali z niego zbiec. O drugiej w nocy, gdy więźniowie wypiekali z nadludzkim wysiłkiem ostatni chleb, zarządzono krótką przerwę, w czasie której uciekinierzy „przygotowywali się do ostatecznego wysiłku”. Kiedy tylko esesman patrolujący piekarnię udał się w jej inną część, Redzej odsunął rygle drzwi. Przecięto także kabel telefoniczny.

„Nagle stała się rzecz nieprzewidziana. Tknięty jakimś przeczuciem, czy może wprost bezmyślnie, esesman podszedł do drzwi, stanął przy nich, twarzą do nich o jakieś pół metra i zaczął je oglądać. […] Czekaliśmy tylko głośnego krzyku esesmana jako hasła, by rzucić się na niego, obezwładnić i związać. Dlaczego nic nie zauważył? Czy w ogóle miał oczy otwarte, czy też może śnił o czymś – tego już potem nigdy zrozumieć nie mogłem” – wspominał Pilecki.

Uciekinierzy doszli wzdłuż torów kolejowych do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli na znalezionej łódce. W Alwernii ksiądz podjął ich ciepłym posiłkiem. Otrzymali również przewodnika. Dotarli do Bochni, gdzie przez pewien czas ukrywali się u państwa Oborów przy ulicy Sądeckiej. W Nowym Wiśniczu Witold Pilecki odnalazł prawdziwego Tomasza Serafińskiego (jeden  z używanych przez organizatora ruchu oporu w Auschwitz konspiracyjnych pseudonimów), który skontaktował go z oddziałami AK. Pilecki zapoznał ppor. Stefana Jasieńskiego, wysłanego przez AK, ze swoimi planami ataku na obóz w Auschwitz. Projekt jednak nie uzyskał aprobaty dowództwa, gdyż uznano go za niewykonalny lokalnymi siłami podziemia. Świat zachodni zignorował słowa Pileckiego.

11 listopada 1943 Witold Pilecki został awansowany do stopnia rotmistrza.

Maj/nowahistoria.pl, wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net