2 kwietnia 2024
Historia

Ukraina świętowała urodziny zbrodniarza Bandery

W niedzielę na Ukrainie miały miejsce obchody 114 rocznicy urodzin zbrodniarza Stepana Bandery. Odpowiedzialny za wybitnie brutalne ludobójstwo Polaków lider OUN wciąż jest promowany przez władze jako narodowy bohater.

Andrij Sadowy, mer Lwowa oraz lokalni przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy złożyli w niedzielę kwiaty pod pomnikiem Stepana Bandery. Z okazji rocznicy urodzin zbrodniarza, Rada Najwyższa Ukrainy zamieściła wpis.

– Na profilu ukraińskiego parlamentu zamieszczono zdjęcie głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Wałerija Załużnego, na tle portretu Stepana Bandery. W wpisie umieszczono jeden z cytatów lidera OUN – podaje portal kresy.pl.

Portal przypomina, że urodziny zbrodniarza Bandery obchodzono na Ukrainie już w poprzednich latach. Zwykle w Kijowie był z tej okazji organizowany marsz.

Media na Ukrainie zaznaczają, że w tym roku było to niemożliwe z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

– Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności – czytamy na kresy.pl.

kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net