Ukraińcy wstępują do SS

foto: YouTube
foto: YouTube

28 kwietnia 1943 roku III Rzesza Niemiecka sformowała 14 Dywizję Grenadierów SS.  Formacja stała się znana jako SS-Galizien. Jej członkowie składali się z ochotników ukraińskich. W politycznym zapleczu formacji znajdowali się m.in. działacze OUN-M.

W założeniu nie miała być to formacja ukraińska a galicyjska. Jednak rosnące straty, szczególnie wielka porażka Niemiec pod Stalingradem, zmieniła nieprzejednane stanowisko III Rzeszy wobec Ukraińców.

Dywizja miała gorsze umundurowanie i wyposażenie od większości jednostek niemieckich. Mimo tego brała udział w walkach na froncie wschodnim. Została rozbita po szturmie bolszewików 13 lipca 1944 roku. Część ocalałych włączona została do reorganizowanej dywizji, część zaś wstąpiła do Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Dywizja złożona z Ukraińców dopuściła się wielu zbrodni na Polakach. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie Zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie 28 lutego 1944 roku wymordowano około 850 osób w wyjątkowo bestialski sposób (m.in. mordując noworodka, strzelając do rodzącej kobiety, pozostałych palono żywcem w budynkach). Oprócz tego dokonali pacyfikacji wsi Borów (2.02.1944) i okolicznych wsi. 24.06.1943 roku SS-Galizien wraz z OUN spacyfikowali brutalnie wieś Majdan Nowy, zaś tydzień później Majdan Stary.

SS-Galizien podejrzewana jest także o zbrodnie na Słowacji. Nie są one jednak udokumentowane i mogły zostać dokonane przez inne formacje. Udowodniono jedynie rozstrzelanie kilku osób w Niżnej Boćy.

Alianci sprawili, że zbrodnie uszły ludobójcom na sucho. W październiku 1947 roku rząd Wielkiej Brytanii wydał zgodę na migrację żołnierzy Ukraińskiej Armii Narodowej (kolejna nazwa formacji dawnej SS-Galizien) na Wyspy i odmowę wydania ich Związkowi Sowieckiemu.

CWIK/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net