23 czerwca 2024
Historia

Ukraiński IPN organizuje maraton z okazji 80 rocznicy powstania zbrodniczej organizacji

Ukraiński IPN organizuje maraton z okazji rzekomej rocznicy powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). 14 października jest też od 10 lat na Ukrainie świętem państwowym o nazwie „Dzień Obrońców Ukrainy”.

– Od prawie 10 lat dzień 14 października, czyli rzekoma data powstania tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), jest zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta Petra Poroszenki z 2014 roku świętem państwowym na Ukrainie – Dniem Obrońcy Ojczyzny, aktualnie nazywany Dniem Obrońców i Obrończyń Ukrainy. W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica powstania tej zbrodniczej formacji – podaje portal kresy.pl.

Ukraiński IPN podaje, że we współpracy z Narodowym Muzeum Rewolucji Godności przeprowadzony zostanie dziś pięciogodzinny maraton online. Odbędzie się pod hasłem „Głosy walki”.

Transmisja z wydarzenia ma być dostępna na YouTube oraz na Facebooku. Początkiem wydarzenia będzie wyemitowanie materiału wideo „Niezwyciężeni”.

– W trzech filmach projektu potomkowie żołnierzy UPA, gen. Mykoły Arsenycza, komandyra Wasyla Andrusiaka i strzelca Bohdana Dobuszowskiego – odpowiednio Wasyl Arsenycz, Mychajło Stecyk oraz Mychajło Hałuszczak, którzy dziś na froncie bronią Ukrainy przed rosyjską agresją, opowiedzą rodzinne historie, o swoich przodkach i ogólnie o związkach z poprzednim pokoleniem bojowników o ukraińską państwowość i niepodległość – napisano w komunikacie.

Portal kresy.pl podkreśla, że Hałuszczak to „działacz partii Swoboda i koordynator projektu 'Dialogi Historyczne’, znany z różnych antypolskich akcji”.

– Ponadto, w ramach projektu „Głosy UPA” będzie można wysłuchać wideo-wspomnień „o wyczynach i walkach powstańców”. Mają to być krótkie nagrania „ze wspomnieniami uczestników walki narodowowyzwoleńczej w połowie XX wieku” – wskazuje portal.

Według ukraińskich nacjonalistów, UPA miała powstać 14 października 1942 roku. Kresy.pl wskazują, że nie ma na to żadnych dowodów, zaś w rzeczywistości formacja powstała na początku 1943 roku. UPA i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) odpowiadają za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Na Ukrainie temat jest albo przemilczany albo przekłamany. W 2015 roku Ukraina ogłosiła zbrodniczą UPA formacją narodowowyzwoleńczą.

– Tylko 14 proc. Ukraińców uznaje pewną odpowiedzialność UPA za ludobójstwo wołyńsko-małopolskie, dwa razy więcej uważa, że wina leżała po obu stronach, a 8 proc. twierdzi, że to Polacy mordowali Ukraińców – wynika z badania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego cytowanego przez kresy.pl.

Wicedyrektor ośrodka dr Łukasz Adamski podkreślił, że badanie prowadzono na fali bardzo pozytywnych ocen Polski i Polaków i że „taki sondaż zmierzy nastroje chwili, które mogą później trochę się ochłodzić”.

kresy.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net