19 maja 2024
Historia

Upowski zbrodniarz miał osobiście wydać rozkaz wymordowania Polaków we wsi. W Kołomyi oficjalnie świętowano jego urodziny

Miasto Kołomyja na Ukrainie oficjalnie świętowało 100 rocznicę urodzin Myrosława Symczyca, byłego upowca o pseudonimie „Krzywonos”. Symczyc miał wydać bezpośredni rozkaz wymordowania polskiej ludności we wsi w województwie stanisławowskim. Brał też bezpośrednio udział w napadzie na inną wieś w tym samym województwie. Symczyc wcześniej otrzymał od miasta pomnik, a od obecnego prezydenta Ukrainy tytuł „Bohatera Ukrainy”.

Dziś w Kołomyi świętowano 100 urodziny sotnika UPA Myrosława Symczyca. „Krzywonos” miał osobiście w trakcie wojny światowej wydać rozkaz wymordowania polskiej ludności we wsi Pistyń w województwie stanisławowskim. Brał również bezpośredni udział w mordowaniu polskich mieszkańców wsi Trójca w tym samym województwie.

– 5 stycznia Bohater Ukrainy, sotnik UPA, legendarny „Krzywonos”, kończy 100 lat. Uczcimy tę datę z godnością, tak jak na to zasługuje Myrosław Symczyc – napisał na Facebooku mer Kołomyi Bohdan Stanisławśkyj.

Symczyc jest lansowany na „bohatera” Ukrainy. Miasto Kołomyja wystawiło Symczycowi pomnik w 2008 roku. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński 14 października przyznał „Krzywonosowi” tytuł Bohatera Ukrainy. Na Ukrainie przedstawia się go jako „wojskowego, działacza społecznego, sotnika Ukraińskiej Powstańczej Armii i więźnia obozów komunistycznych”.

Tytuł zaś otrzymał za „bohaterstwo, okazane w walce o niepodległość Ukrainy, wybitne zasługi osobiste w kształtowaniu ukraińskiej państwowości” oraz „wieloletnią, owocną działalność publiczną”. Wcześniej prezydenci Petro Poroszenko i Wiktor Juszczenko nadali mu ukraińskie ordery „Wolności” i „Za Zasługi”.

Portal kresy.pl podaje, że „w kwietniu 2021 roku Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (SUOZUN) we Wrocławiu złożyło wniosek do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o ściganie Myrosława Symczycza, byłego członka OUN-UPA o pseudonimie 'Krzywonos’, który miał wydać rozkaz wymordowania ludności polskiej we wsi Pistyń w województwie stanisławowskim”.

– Stowarzyszenie powołało się na sowieckie dokumenty, które ujrzały światło dzienne w 2020 roku. Są to materiały powojennej sprawy karnej Symczycza, z których ma wynikać, że będąc dowódcą czoty (plutonu) w sotni UPA „Moroza” wydał rozkaz wymordowania polskich mieszkańców wsi Pistyń w powiecie kosowskim województwa stanisławowskiego. „Krzywonos” jednocześnie zagroził swoim ludziom śmiercią w razie okazywania miłosierdzia. Według jednego z dokumentów Symczycz osobiście brał udział w mordowaniu rodziny Iwanickich. SUOZUN nie podaje, kiedy doszło do opisywanego napadu. Symczyczowi przypisuje się też odpowiedzialność na napad z 23 października 1944 roku na wieś Trójca (pow. śniatyński w woj. stanisławowskim), oddalonej od Pistynia o około 10 km, w którym UPA zabiła 64 Polaków, 14 Ukraińców i jednego Rosjanina – czytamy na portalu.

– Pion śledczy IPN (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu) do 2012 roku prowadził śledztwa w sprawie ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na terenie powiatów śniatyńskiego i kosowskiego, w tym w sprawie zbrodni w Trójcy. Oba śledztwa umorzono w latach 2015-2016 z powodu niewykrycia sprawców. Z kolei w 2017 roku ukraiński sąd w Kosowie zrehabilitował „Krzywonosa”, który kilkadziesiąt lat spędził w więzieniach w ZSRR – napisano na kresy.pl

kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net