Wielka Karta Swobód

15 czerwca 1215 r. król Jan bez Ziemi podpisał Wielką Kartę Swobód, pod wpływem nacisków ze strony grupy baronów. Uznaje się, iż Magna Charta Libertatum dała początek parlamentarnemu ustrojowi Anglii.
Możnowładcy zarzucali królowi wymuszanie zbyt wysokich podatków, którymi królewski skarbiec próbował się uratować po stratach w wojnie z Francją. Kolejne niepowodzenia w walkach, jak również samowola i nadużycia ze strony urzędników nie polepszały sytuacji Jana. Do buntu przeciwko królowi przyłączyło się również duchowieństwo, a wkrótce także mieszczanie. 15 czerwca Jan bez Ziemi zmuszony został do podpisania dokumentu, który nazwano Magna Charta Libertatum (ang. The Great Charter).
Karta gwarantowała m.in. wolność handlu w miastach oraz umożliwiała duchowieństwu wybór biskupów. Zakazywała za to skazywania bądź więzienia kogokolwiek bez wyroku sądu. Podatki miały być ustalane przez Radę Królewską.
W razie nie dotrzymania warunków przez króla baronowie mieli prawo oporu przeciwko władzy monarszej. Stało się tak już wkrótce, gdy wybuchł bunt przeciwko Janowi. W 1216 r. możnowładcy zdecydowali się zdetronizować Jana bez Ziemi, a na jego miejsce wybrać francuskiego następcę tronu, Ludwika.
MGOT/onet.pl, wiki
Przekaż wieści dalej!