Gloryfikują UPA w Przemyślu-Pikulicach

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

W czasie corocznych obchodów Panachydy upamiętniających rocznicę podpisania sojuszu Piłsudski-Petlura gloryfikowana jest UPA.

Co roku ulicami Przemyśla przechodzi marsz upamiętniający rocznicę podpisania sojuszu Piłsudski-Petlura. Udział w nim biorą władze samorządowe, a wokół powiewają czerwono-czarne flagi. Kończy się on na ukraińskim cmentarzu wojennym w Pikulicach, gdzie upamiętnieni są nie tylko zmarli żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej, lecz także przeniesieni tam w 2000 roku członkowie UPA, którzy brali udział w napaści na polską wieś Bircza w 1946 roku. W mowach wygłaszanych w tym miejscu upamiętniany jest również sam Stepan Bandera, zbrodniarz i lider ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Lokalne organizacje będą protestować przeciwko tegorocznej edycji tego wydarzenia.  – Na pewno będziemy wysyłać listy protestacyjne do samorządu, który zezwala na tego typu przemarsze. Niestety obawiamy się, że tak jak w latach poprzednich latach nasz głos zostanie zignotowany. Będziemy monitorować sytuację – mówi „Kresom” Andrzej Zapałowski.

Maj/Kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net