Wyzwolenie Orleanu

http://www.kommunicera.umea.se/hemma/mathias/
foto: Wikimedia Commons

7 maja 1429 roku wojska francuskie, którym towarzyszyła św. Joanna d’Arc, poprowadziły zwycięski szturm, który faktycznie przełamał oblężenie Orleanu. Miasto było otoczone przez pół roku. Dziewięć dni po przybyciu świętej wojska Anglików odpuściły i wycofały się.

Zarys sytuacji

Orlean był miastem strategicznym i symbolicznym. Jego zdobycie mogło oznaczać zjednoczenie Anglii i Francji pod berłem angielskim.

Miasto położone jest w Dolinie nad Loarą. Było ono ostatnią przeszkodą dla najeźdźców przed marszem na południe i wschód.

12 października 1428 roku rozpoczęło się oblężenie miasta. Anglicy okupowali już kilka miejscowości w Dolinie Loary. Orlean był ostatnim punktem oporu.

Na samym początku oblężenia Anglicy zaatakowali klasztor augustianów oraz Tourelles (ufortyfikowany dom bramny). Obrońcy podjęli decyzję o opuszczeniu pozycji i schronieniu się za murami miasta, burząc pewien odcinek mostu.

Po śmierci Salisburego pod koniec października dowodzenie objął Willian Glasdale, który pozostał na stanowisku do samego końca oblężenia. Nakazał też budowę łańcucha umocnień naprzeciw murów. Anglicy nie mieli wystarczających sił, by zamknąć miasto pełnym oblężeniem, więc wznieśli kilka fortów, które obsadzili niewielkimi siłami.

Sytuacja miasta stawała się krytyczna. Żywności zaczynało brakować, mimo niewielkich dostaw z zewnątrz.

Po Francji krążyły legendy o „zbrojnej dziewicy, która ocali kraj”. Gdy do oblężonego miasta dotarła wieść, że Joanna d’Arc ma się spotkać z Karolem VII (Zwycięskim), nadzieje na zwycięstwo wśród mieszkańców wzrosły.

Wyzwolenie miasta

29 kwietnia 1429 roku święta wkroczyła do miasta. Jean de Dunois, dowodzący obroną miasta, miał odbyć kilka zażartych dyskusji z Joanną. 4 maja Joanna wyjechała z miasta, by wesprzeć francuski atak na angielski fort St. Loup. Szturm okazał się skuteczny. Joanna chciała od razu atakować, choć rycerstwo było wstrzemięźliwe. Dwie doby później siły francuskie przypuściły atak przed Tourelles. Po trwającej od rana do wieczora bitwie Francuzi zwyciężyli.

O świcie 7 maja rozpoczął się szturm na Tourelles. Podczas bitwy święta została ranna. Jej spowiednik zeznał potem podczas procesu rehabilitacyjnego, że Joanna d’Arc przewidziała to. Po opatrzeniu rany wróciła do bitwy. Drugi szturm przyniósł Francuzom zwycięstwo.

Następnego dnia Anglicy opuścili pozostałe pozycje i ustawili się w szyk bojowy. Ponieważ nikt nie podjął walki, najeźdźcy z wysp wycofali się.

CWIK/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net