19 marca 2024
HistoriaKultura i recenzje

„Zabić Haniego” – historia antykomunisty Janusza Walusia

Pragniesz poznać historię Janusza Walusia – polskiego emigranta, który zabijając lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, odmienił bieg historii RPA? Do oferty Wydawnictwa 3DOM dołączyła niedawno bestsellerowa publikacja Michała Zichlarza „Zabić Haniego”. Warto zaznaczyć, że wznowienie książki wzbogacone jest dodatkowym rozdziałem poświęconym wydarzeniom związanym z tą sprawą, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat!

Wydarzenie z 10 kwietnia 1993 roku wstrząsnęło całą Republiką Południowej Afryki. Zabójstwo Chrisa Haniego odmieniło losy tego kraju, sprowadzając politykę RPA na zupełnie inne tory. Aby jednak zrozumieć, co skłoniło polskiego emigranta do takiego czynu, należy cofnąć się do wydarzeń, które miały miejsce nieco wcześniej.

Dzieło Michała Zichlarza rozpoczyna się więc od przedstawienia podłoża zaistniałej w 1993 roku sytuacji. Narastająca presja przeciwko polityce apartheidu powodowana była ruchami takich osób jak właśnie komunistyczny terrorysta Chris Hani. Książka „Zabić Haniego” przedstawia charakterystykę tej postaci, a także odnosi się do podłoża politycznego, które m.in. za jego przyczyną ukształtowało się w tamtym okresie.

Autor poświęca czas na przedstawienie historii Janusza Walusia, pokazując cały przebieg kształtowania się jego poglądów od przybycia do RPA. Po zobrazowaniu przebiegu zbrodni autor przechodzi następnie do ukazania konsekwencji tego czynu, którymi było skazanie polskiego emigranta na karę śmierci. Z powodu zniesienia tej kary w RPA wyrok zmieniono na dożywotnie więzienie.

Na temat niniejszego zamachu urosło wiele spekulacji i mniej lub bardziej prawdopodobnych teorii spiskowych. Na czym ludzie opierali i opierają swoje domysły? Śledząc kontemplacje autora książki, zapewne wiele kwestii okazać może się dla nas nie do końca jasnych. Dlaczego charakteryzujący się raczej spokojnym usposobieniem Polak, który za czasów PRL-u nie interesował się szczególnie polityką, kilka lat później był w stanie z zimną krwią pociągnąć kilkukrotnie za spust? Co skłoniło go do podjęcia kroku, który wiązał się z tak ogromnym ryzykiem? Chris Hani był bowiem osobą ponadprzeciętnie strzeżoną. Skąd zatem Waluś wiedział, że akurat tego dnia lider Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej będzie sam bez ochrony? Tego typu niejasności doprowadziły do powstania wątpliwości co do tego, czy to rzeczywiście Janusz Waluś stoi za morderstwem. Czy zatem polski emigrant był jedynie kozłem ofiarnym misternie opracowanego planu? Michał Zichlarz przypatruje się bardzo uważnie każdemu szczegółowi tej sprawy, próbując rozwiać wszelkie wątpliwości. Czy jego analizy wpłyną na postrzeganie postaci Janusza Walusia?

Jedno jest pewne – postać Janusza Walusia na stałe zapisała się w historii. Przez jednych postrzegany jest jako bohater, który uchronił RPA przed komunizmem, inni zaś widzą w nim jedynie zbrodniarza. Książka dostarcza bogaty zasób informacji i rzuca nowe światło na całą tę sprawę, jednak ocena – jak zaznacza sam autor – należy ostatecznie do samego czytelnika.

W lutym odbyła się rozprawa sądowa dająca szansę na wyjście Janusza Walusia z więzienia. Wyczekujemy ostatecznego, szczęśliwego werdyktu.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal Kontrrewolucja.net jest patronem medialnym książki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net