15 czerwca 2024
Historia

Zabójstwo Kennedy’ego. Odtajniono kolejne dokumenty

Archiwa Narodowe USA opublikowały 13 tys. nowych dokumentów dotyczących zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Zaznaczono, że niejawnych pozostało około 3 proc. dokumentów.

Nową transzę dokumentów opublikowano na podstawie decyzji prezydenta Josepha Bidena.

– Kluczowym jest zapewnienie, by rząd Stanów Zjednoczonych zmaksymalizował przejrzystość poprzez ujawnienie wszystkich informacji w dokumentach dotyczących zabójstwa, poza przypadkami, gdzie najsilniejsze możliwe powody przemawiają przeciwko temu – napisano w memorandum nakazującym publikację nowych dokumentów w tej sprawie.

Co ciekawe, już w 1992 roku Kongres przyjął ustawę nakazującą publikację wszystkich dokumentów dotyczących zabójstwa prezydenta. Wyznaczono jako ostateczny termin 2017 roku. Mimo tego wciąż wiele dokumentów pozostaje poza zasięgiem opinii społecznej.

– Wiele z opublikowanych dokumentów było wcześniej dostępne, lecz zawierały wykreślenia. W nowej transzy znalazły się m.in. raporty służb z podsłuchanych rozmów domniemanego zabójcy prezydenta Lee Harveya Oswalda z sowieckimi dyplomatami w Meksyku na nieco ponad miesiąc przed morderstwem, we wrześniu i październiku 1963 r – podaje rmf24.pl.

Zabójca miał ubiegać się o wizę do ZSRS i przejściową wizę na Kubę. Według dokumentów CIA, które cytują źródła wewnętrznych pro-kubańskich organizacji, z którymi Oswald sympatyzował, miał być on „jednym z nich”.

CIA miało zainteresować się także Oswaldem po tym, gdy przeprowadził się do ZSRS w 1959 roku. Wrócił potem do USA w 1962 roku.

Rzecznik CIA cytowany przez „Washington Post” powiedział, że agencja ujawniła wszystkie swoje informacje bezpośrednio związane z zabójstwem Kennedy’ego. Cenzuruje jednak część dokumentów ze względu na zawarte w nich informacje na temat źródeł i metod CIA z lat 90-tych.

Według raportu Komisji Warrena, Oswald miał działać sam, gdy podjął się zamachu na ówczesnego prezydenta.

rmf24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Zabójstwo Kennedy’ego. Odtajniono kolejne dokumenty

 • ciekawe ile w skupie dostanę za tyle makulatury?!
  nie było powodu by zabijać oligarchę j.f. kennedy.
  Był tak samo zły jak reszta.
  Stary kennedy miał studio efektów specjalnych filmowych RKO Pictures.
  oswald był z CIA
  miles mathis

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net