Zbrodnia UPA w Kupowalcach

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

17 lipca 1943 r. członkowie UPA zakończyli rzeź mieszkańców polskiej wsi Kupowalce. 150 osób zostało brutalnie zamordowanych. Ukraińcy odrąbywali głowy, cięli piłami a na koniec spalili wieś.

Brutalność UPA zaskoczyła mieszkańców małej wioski. Jednego z mężczyzn, kowala, przywiązano do drzewa i pocięto żywcem piłą. Innej Polce poderżnięto gardło i odcięto piersi. Z rąk Ukraińców zginęło też wiele małych dzieci. „Widziała, jak matka Łazowska klęknęła przed bandziorami i prosiła, aby ją i ojca Łazowskiego zabili, a darowali życie córce Pelagii, synowej Antoninie i jej czteroletniej córeczce Inezie. Ukraińcy zabili jednak z premedytacją naprzód małą Inezę, potem Pelagię, dalej Antoninę a na końcu widzących to wszystko rodziców Heńka Romanę i Aleksandra. Potem stodołę podpalili. Nie wiadomo nawet, czy w momencie podpalenia wszyscy byli już martwi” – wspomina dwudziestoletni wówczas Czesław Sawicki, któremu udało się wraz z siostrą ukryć w zbożu i przeżyć. Do UPA przyłączali się także miejscowi wieśniacy ukraińscy, którzy rabowali swoich sąsiadów.

Niektórych Polaków ratowali ci Ukraińcy, którzy nie przyłączyli się do UPA. Taki los spotkał m.in. polską rodzinę Żukowskich, których sąsiad, Ukrainiec Bachniuk, ukrył w chlewie. „Wieczorem do Bachniuków przyjechał banderowiec na koniu i zapytał: >>Lachy są?<<. Bachniuk odpowiedział, że nie. Jeszcze kilka razy pojawili się bandyci. Kilka dni później Stanisława z synem uciekła z Horochowa na tereny G.G., znajdując przedtem matkę męża, który ukrył ją w zbożu” – czytamy wspomnieniach opracowanych przez W. i E. Siemaszko.

Łączną liczbę ofiar masakry w Kupowalcach szacuje się na 150 osób.

MGOT/wiki, wolyn.ovh.org, wolyn.org

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net