10 czerwca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Wspomożenie Wiernych

foto: Facebook
foto: Facebook

24 maja w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Uroczystość tę ustanowił papież Pius VII w roku 1815 dla Rzymu i państwa kościelnego jako wyraz wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad Kościołem. Na prośbę biskupów polskich zostało ono wprowadzone w Polsce w 1959 roku. 

Ksiądz Jan Bosko, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek, miał w zwyczaju powtarzać następujące słowa: „Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda!”. Ta idea przyświecała ludziom już od początku istnienia chrześcijaństwa, bowiem samo Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki prawdopodobnie powstało już wtedy. Święty Efrem (IV w.), diakon i największy poeta syryjski, doktor Kościoła, użył określenia „Wspomożycielka” w odniesieniu do Maryi jako pierwszy. Pisał, że „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. Maryję jako Wspomożycielkę rodzaju ludzkiego określił także św. Grzegorz z Nazjanzu.

W 1816 roku tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zajął stałe miejsce w liturgii Kościoła, gdy papież Pius VII ustanowił święto Matki Bożej pod tym wezwaniem na dzień 24 maja jako podziękowanie Matce Bożej za to, że właśnie tego dnia nastąpiło uwolnienie go przez Napoleona a tym samym – powrót do Stolicy Apostolskiej.

Słynnym orędownikiem Matki Bożej Wspomożycielki był salezjanin, prymas Polski, kardynał August Hlond. Entuzjazm i ufność wobec wspomożenia od Najświętszej Maryi Panny podzielał także kardynał Stefan Wyszyński. 5 września 1958 roku z inicjatywy kardynała Episkopat Polski zaapelował do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w polskim kalendarzu liturgicznym. Miało to na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż naród polski nie tylko szczególnie upodobał sobie Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, ale również podkreślenie mnogości konkretnych dat, kiedy Maryja faktycznie okazała swoją łaskę wobec Polaków.

miecz/brewiarz.pl, opoka.org.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net