81 rocznica zgłoszenia się św. o. Kolbego na śmierć w niemieckim Auschwitz

29 lipca 1941 roku św. o. Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się dobrowolnie na śmierć za innego wytypowanego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz w pobliżu okupowanego Oświęcimia. Więzień, za którego poświęcił się kapłan, przeżył wojnę.

29 lipca 1941 roku zbiegł z obozu więzień. Niemcy zorganizowali tzw. wybiórkę, czyli wysłanie 10 osób z bloku, z którego uciekł więzień, na śmierć. Wśród wytypowanych był Franciszek Gajowniczek, który w II RP był oficerem Wojska Polskiego.

Gdy wytypowano Gajowniczka, wówczas będący również więźniem św. o. Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się na ochotnika, aby zamiast wytypowanego więźnia, na śmierć wysłać jego.

– Jestem księdzem katolickim, jestem stary, chcę umrzeć za niego, on ma żonę i dzieci – powiedział św. o. Kolbe.

Warto zaznaczyć, że był zaledwie kilka lat starszy od wytypowanego więźnia.

– O. Maksymilian zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Przeżył 47 lat. 17 października 1971 został beatyfikowany przez papieża Pawła VI. Kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r. Św. Maksymilian, oddając życie za ojca rodziny, jest patronem m.in. rodzin – podaje strona Radia Niepokalanów.

Franciszek Gajowniczek, za którego święty oddał życie, przeżył wojnę. Zmarł w 1995 roku w wieku 94 lat. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Niepokalanowie.

radioniepokalanow.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net