Abp Gądecki: Europa może odrodzić się tylko wokół katolicyzmu

foto: Paterm, licencja GFDL via Wikimedia Commons
foto: Paterm, licencja GFDL via Wikimedia Commons

Abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył na Mszy świętej z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz dziękczynnej z racji 1050 rocznicy chrztu Polski. – Prawo człowieka do życia jest pierwszym i podstawowym prawem ludzkim, które obowiązuje od pierwszej chwili istnienia – mówił na Jasnej Górze abp Gądecki. Księża biskupi oraz wierni dokonali też nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

– Ślubowania jasnogórskie stały się „polską kartą praw człowieka”. Jako pierwsze i podstawowe z tych praw ukazują one prawo człowieka do życia od pierwszej chwili jego istnienia – stwierdził podczas homilii przewodniczący KEP. – Trzeba szczególnie podziękować Maryi za wszystkie inicjatywy obywatelskie zmierzające do pełnej ochrony życia nienarodzonych – dodał duchowny.

Arcybiskup przypomniał też, że dzisiejsza uroczystość to okazja do ponowienia milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi za wolność Kościoła w Polsce i w świecie. W 1966 roku wypowiedział je prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. – Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego stanowiły akt religijno-moralny o wymiarze narodowym. Stały się one podstawą ogólnopolskiego programu duszpasterskiego, przygotowującego Polaków do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski – mówił abp Gądecki.

Kapłan zwrócił też uwagę, że treść roty jasnogórskich ślubowań to program nowego ładu społeczno-moralnego, który oparty jest na respektowaniu wartości chrześcijańskich. – Zasadniczo kładzie on nacisk na dochowanie wierności Bogu, Ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom; trwanie w łasce uświęcającej; obecność zasad Ewangelii w życiu rodzinnym; poszanowanie życia ludzkiego i nierozerwalności małżeństwa, godność kobiety; obronę młodzieży przed niewiarą i zepsuciem moralnym; na sprawiedliwość i miłość w życiu społecznym; na przezwyciężanie wad narodowych oraz rozwój cnót społecznych – mówi arcybiskup. Podkreślił również, że mamy dziś do czynienia z wypaczonym pojęciem wolności, która dla wielu współczesnych stała się religią. Przypomniał, że właściwie rozumiana wolność nie oznacza swobody w robieniu czego tylko się zechce. – Wolność ma swoją wewnętrzną „logikę”, która ją określa i uszlachetnia; jest podporządkowana prawdzie i urzeczywistnia się w poszukiwaniu prawdy. Ilekroć człowiek pragnie wyzwolić się od prawa moralnego i uniezależnić się od Boga, tylekroć nie zdobywa wolności, ale ją niszczy – dodaje arcybiskup.

Abp Gądecki zauważył też, że powrót do Aktu zawierzenia potrzebny jest szczególnie w momencie, gdy Europa wyrzeka się wiary, która ją ukształtowała. – Odejście od chrześcijaństwa, odejście od prawdy, musiało doprowadzić do dezintegracji Europy. Pełnej prawdy o człowieku nie ma poza Kościołem. Jedynym ośrodkiem, wokół którego może odrodzić się organizm duchowy Europy, jest prawda katolicka, czyli powszechna – mówił arcybiskup. Po homilii odczytał on tekst nowego jubileuszowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, przygotowany w 1050. rocznicę Chrztu Polski i 50. rocznicę milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi.

Msza święta na Jasnej Górze zakończyła trwające od niedzieli jasnogórskie uroczystości odpustowe, upływające pod hasłem: „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

CWIK/PCh24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.