Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Podczas spotkania KEP w Gnieźnie i Poznaniu biskupi ustanowili ostatecznie jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Konferencja Episkopatu podkreśla, iż akt ma wymiar przede wszystkim indywidualny i oznacza, iż każdy z wiernych powinien świadomie powierzyć swoje życie Jezusowi. 

foto: Pixabay
foto: Pixabay

„Stajemy przed Tobą, by uznać Twoje panowanie, poddać się Twemu prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały naród” – tak rozpoczyna się Akt, którego słowa zostaną uroczyście odczytane w Łagiewnikach 19 listopada, w związku z uroczystością Chrystusa Króla. Już teraz jednak episkopat zachęca, by wykorzystywać Akt w pracy duszpasterskiej w poszczególnych diecezjach. – Mam nadzieję, że odmówienie Aktu w Krakowie-Łagiewnikach i na innych miejscach zapoczątkuje i wesprze tak bardzo dziś potrzebne dzieło odnowy wiary w Polsce i w narodzie polskim – przyznaje biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Ruchów Intronizacyjnych. – Ważne jest, by nie był to tylko gest zewnętrzny, ale żeby rzeczywiście wypływał z wnętrza i był odmawiany ze świadomością wagi aktu i treści w nim zawartych – podkreśla bp Czaja.

W tytule Aktu nie znalazło się, jak chcieli niektórzy, słowo „intronizacja” – jak tłumaczy bp Czaja, przez wzgląd na niewłaściwe rozumienie tego terminu wśród wiernych. Jednocześnie podkreślenie przyjęcia Jezusa jako Króla podkreśla osobistą decyzję każdego człowieka. – Stąd formuła, która będzie otwarta zarówno na środowiska intronizacyjne, jak i różne inne, którym zależy na tym, by bardzo osobiście powierzyć swoje życie Chrystusowi – wyjaśnia biskup. Zachęca również, by odmówienie Aktu poprzedzone było rekolekcjami i rozważaniami, a decyzja o przyjęciu Jezusa – świadoma. – Chodzi o to, żeby przyjmowanie Jezusa za Pana i Króla, uznawanie Go Panem i Królem, dokonywało się również w mniejszych grupach czy wspólnotach- dodaje bp Czaja.

MGOT/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net