Amerykański kapłan wydalony ze stanu kapłańskiego za obronę życia? „Nie zostałem powiadomiony o wyroku Watykanu”

Franck Pavone został usunięty ze stanu kapłańskiego decyzją watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa. Miał rzekomo przekazywać „bluźniercze komunikaty w mediach społecznościowych” i mieć „wiele okazji do obrony w postępowaniu kanonicznym”. Sam kapłan, znany z dużego zaangażowania na rzecz ochrony życia, poinformował z kolei, że nie został powiadomiony o wyroku Watykanu.

Decyzję o usunięciu ks. Pavone’a ze stanu duchownego przekazał nuncjusz apostolski w USA abp Chritopher Pierre. Przekazała, iż otrzymał decyzję z dykasterii.

Oficjalnym powodem usunięcia księdza ze stanu duchownego miały być rzekomo „bluźniercze komunikaty w mediach społecznościowych” oraz „uporczywe nieposłuszeństwo wobec zgodnych z prawem instrukcji jego biskupa diecezjalnego”. Ks. Pavone znany jest w USA z zaangażowania na rzecz ochrony nienarodzonych dzieci.

Był również krajowym dyrektorem organizacji „Priests for Life”.

– Pavone miał wiele okazji do obrony w postępowaniu kanonicznym, a także wiele okazji do poddania się władzy swojego biskupa diecezjalnego – napisano w osobnym oświadczeniu do listu abpa Pierre’a.

– Ustalono, że ks. Pavone nie miał żadnego rozsądnego usprawiedliwienia dla swoich działań – dodano.

Portal pch24.pl podkreśla, że w oświadczeniu kapłan nazywany jest „panem Pavone” i określany jako osoba świecka.

Ks. Pavone w rozmowie z „National Catholic Register” powiedział, że nie został powiadomiony o wyroku z Watykanu. Sam komunikat arcybiskupa zaś nie precyzuje, przez jakie działania miał zostać usunięty ze stanu kapłańskiego. Nie wskazano również, którego biskupa rzekomo miał nie słuchać.

Nie jest też jasne, pod władze której diecezji miał podlegać. Na stronie internetowej PfL czytamy, że w 2019 roku Watykan zgodził się na przeniesienie z diecezji Amarillo w Teksasie – gdzie przydzielono go w 2005 roku – do innej, nienazwanej diecezji.

Pavone od 1993 roku był krajowym dyrektorem PfL. NCR podaje, że kapłan miał sporo konfliktów z biskupami, które zaczęły się już 20 lat temu.

Kapłan w jednym z oświadczeń zapowiedział, że spodziewa się ataków na siebie ze strony aborcjonistów. Źle czuje się jednak będąc atakowanym przez biskupów.

– Kiedy takie traktowanie pochodzi od biskupów i innych władz kościelnych – co ma miejsce coraz częściej – jest to szczególnie godne ubolewania – mówił ks. Pavone.

– Zamiast wspierać i zachęcać do pracy Kościoła na rzecz ochrony życia, niektórzy z tych mężczyzn próbują ją utrudniać i nadużywać swojej władzy, próbując zastraszyć księży i świeckich, dla których zakończenie aborcji jest najwyższym priorytetem w naszym życiu – zaznaczył.

pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

4 komentarze do “Amerykański kapłan wydalony ze stanu kapłańskiego za obronę życia? „Nie zostałem powiadomiony o wyroku Watykanu”

 • 20 grudnia 2022 o 21:10
  Bezpośredni odnośnik

  Jeśli wypowiedział jakieś bluźnierstwa, to wystarczy je chyba zacytować, tym bardziej, że miały zostać zakomunikowane w mediach społecznościowych. Watykan na pewno dysponuje print screenami. Mnóstwo niedomówień z jednej i drugiej strony. Sam zaś zainteresowany chyba też może się odnieść, mówiąc „to nieprawda, nigdy tak nie powiedziałem/napisałem, proszę o dowody”. Sam zaś powyższy artykuł nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem. Jest tłumaczeniem/streszczeniem jakiegoś innego artykułu opisującego to wydarzenie. Sam w 5 minut znalazłem więcej informacji na ten temat.

  Odpowiedz
  • 21 grudnia 2022 o 09:43
   Bezpośredni odnośnik

   Odnośnie samej końcówki komentarza – nawet jeśli jest to tłumaczenie i streszczenie innego artykułu, co w tym złego? Nie każdy zna angielski i nie każdy chce bądź ma czas żeby wgłębiać się w szczegóły w innych artykułach, tym bardziej w obcym języku.

   Odpowiedz
   • 23 grudnia 2022 o 20:07
    Bezpośredni odnośnik

    Temu właśnie służy ten portal, żeby ktoś, kto jak ja nie ma czasu – bo rzeczywiście nie każdy go ma i dlatego właśnie korzysta z pomocy tych, którzy wyszukiwaniem tego typu informacji zajmują się zawodowo – nie musiał sam na własną rękę szukać wiadomości na dany temat. Dlatego właśnie napisałem, że przetłumaczenie bądź streszczenie jednego tylko źródła nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem.

    Odpowiedz
 • 21 grudnia 2022 o 23:52
  Bezpośredni odnośnik

  akacatholic
  .com/pavone-thrown-overboard

  wyrzucony przez Franciszka nie staje się automatycznie święty

  Posoborowy Pavone na Marszach życia zniechęca do modlitwy na różańcu katolików bo to może przeszkadzać protestantom:D
  strzeż się amerykańskich „katolickich” księży

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net