14 czerwca 2024
HistoriaKościół i wiara

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Czy na pewno była słuszna? (WIDEO)

Założyciel naszego portalu Dominik Cwikła rozmawiał na antenie wRealu24 z Radosławem Patlewiczem na temat kontrowersji dotyczących ogłoszenia, że rodzina Ulmów wraz z nienarodzonym dzieckiem mieliby zostać błogosławionymi.

Radosław Patlewicz powołał się na wpisy ks. dra Dariusza Olewińskiego. Gość Cwikły przywołał więc kwestie chociażby przepisów, których nie dopełniono. Nie miał też miejsca żaden cud za wstawiennictwem ogłoszonej błogosławioną rodziny.

Ponadto morderstwo rodziny UImów, choć było niewątpliwie złe i wynikało ze zbrodniczego prawa okupacyjnego Niemiec na terenie Polski, to była to jednak kara za złamanie tegoż prawa, nie zaś za wyznawanie wiary katolickiej.

– Istotna jest motywacja czynu, który był bezpośrednią motywacją zadania śmierci. Oczywiście nie neguję tego, że Ulmowie byli pobożni. Na pewno byli, to dla mnie oczywiste i w to nie wątpię (…). Taka motywacja, sama pobożność i sama pomoc nie jest nadprzyrodzona. Nie pochodzi z nadprzyrodzonej z cnoty miłości, co jest konieczne dla spełnienia definicji męczeństwa – powiedział Radosław Patlewicz.

Poruszono również kwestię głośno komentowaną, jaką miałoby być beatyfikowanie nienarodzonego dziecka, które przecież nie przyjęło chrztu. Patlewicz przywołał przedsoborową ideę limbusu.

– Teologowie sprzeczali się już od pierwszych wieków chrześcijaństwa o to, czy zbawione będą dzieci nienarodzone, np. dzieci z tzw. spędzonego płodu. Czyli abortowane. I powstała koncepcja limbusu, czyli miejsca, gdzie przebywają takie dzieci

– Teologowie powątpiewali, czy one będą zbawione teraz, czy dopiero na końcu czasów (…). To wynika z Pisma Świętego, że na każdym człowieku ciąży grzech pierworodny. I grzech pierworodny dopiero zmazuje chrzest. Więc jeśli dziecko nie było ochrzczone, to ma obniżone szanse na zbawienie

– W przypadku dziecka Ulmów doszło do beatyfikacji dziecka, które nie powinno zostać z miejsca zbawione – stwierdził Patlewicz i przypomniał, że „teoria o tym, że dzieci mogą być zbawione bez chrztu, to była kwintesencja herezji pelagiańskiej”.

banbye.com

fot. BanBye.com/wRealu24

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net