Beatyfikowano męczenników Komuny Paryskiej

W piątek beatyfikowany ofiary Komuny Paryskiej. Są to ks. Henri Planchat ze Zgromadzenia Misjonarzy oraz czterech kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.

Beatyfikowani kapłani zginęli 26 maja 1871 roku podczas zbiorowej egzekucji 50 zakładników. Egzekucja była de facto zbiorowym linczem i zemstą za ponoszone przez Komunę straty.

Komuna Paryska miała jednoznacznie antykościelny charakter. Kościoły były plądrowane i konfiskowane. Kapłanów zamykano w więzieniach.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– W czasie Komuny Paryskiej ks. Planchat nadal kontynuował swą posługę wśród najuboższych warstw stolicy. Nigdy nie prowadził żadnej działalności politycznej. Był całkowicie oddany potrzebującym, robotnikom, włoskim emigrantom, ubogim rodzinom. Komuna chciała wciągnąć robotników do rebelii, dlatego usunięto księży, którzy wśród nich posługiwali – mówił ks. Yvon Sabourin, postulator.

– Ks. Planchat został uwięziony w Wielki Czwartek. Przygotowywał właśnie dzieci i dorosłych do Pierwszej Komunii. Przyszło po niego 200 żołnierzy. Obawiano się bowiem, że ludzie będą protestować przeciw uwięzieniu ich kapłana. W więźniu spędził czterdzieści dni wraz z pozostałymi męczennikami. Wszyscy oni mogli uciec z Paryża. Wiedzieli, co im grozi. Pozostali jednak na miejscu, aby nadal pełnić posługę – dodał. ks. Sabourin.

vaticannews.va

fot. ilustracyjne/ fot. Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net