Birma na otwartej wojnie z Kościołem. Księża są aresztowani, a świątynie przeszukiwane. Wojsko pali żywność i leki

– Kościół katolicki w Birmie jest coraz bardziej represjonowany przez reżimowe wojsko. Dochodzi do coraz częstszych aresztowań księży i przeszukiwań kościołów. Junta wojskowa utrudnia także działania lokalnej Caritas, która, z powodu blokad dróg i zakazu wjazdu w pewne regiony, nie jest w stanie dostarczać potrzebującym wystarczającej pomocy żywnościowej i medycznej – podaje vaticannews.va.

Biskupi alarmują, że Kościół poddawany jest coraz ostrzejszym represjom ze strony junty. Pojawiają się bezpodstawne oskarżenia o wspieranie sił rebelii przez kościelnych hierarchów.

– W ostatnim tygodniu aresztowanych zostało aż siedmiu kapłanów, którzy po kilkunastogodzinnym przesłuchaniu zostali wypuszczeni na wolność. Bez wyraźnego motywu wojsko przeszukało ich mieszkania i skonfiskowało telefony, kontrolując połączenia – informuje serwis Radia Watykańskiego.

Nadal dochodzi do ostrzeliwania kościołów, szpitali oraz szkół, w których schronili się uchodźcy wojenni, głównie kobiety i dzieci. Wojsko miało też zniszczyć – według lokalnych mediów – kilka wiosek w regionie Mandalay. Zginęło wiele osób starszych, które nie mogły uciec.

Z kolei kościelne źródła podają, że wojsko demonstracyjnie pali żywność i lekarstwa, by zastraszyć mieszkańców.

– W pierwszej fazie kryzysu międzynarodowe media były bardziej zainteresowane sytuacją w tym kraju. Teraz niestety już tak nie jest, mimo że Birmańczycy nadal bardzo cierpią – deptana jest ich wolność wypowiedzi i inne prawa konstytucyjne. Represje są niezwykle ciężkie – powiedział Radiu Watykańskiemu Luigi De Salvia, organizator modlitwy za Birmę w Rzymie.

– Do tego dochodzi sytuacja pandemiczna, której w obecnej sytuacji trudno stawić czoło oraz bardzo ciężka sytuacja społeczna, która sprawiła, że tysiące ludzi cierpi dotkliwy głód. Nie można o tym kraju zapominać. Papież Franciszek wielokrotnie podejmował ten temat. On kilka lat temu odwiedził Birmę i dotknął namacalnie jej wyzwań i trudności. Przy współpracy przywódców innych religii od zawsze angażował się w wygaszanie istniejących napięć i sprzecznych interesów – dodał.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.