18 maja 2024
Kościół i wiara

Chersoń. Rosjanie ostrzelali kościół greckokatolicki, w którym wydawano żywność

Kościół greckokatolicki w Berysławiu w obwodzie chersońskim został ostrzelany przez Rosjan. Zawalił się sufit i rozbiły wszystkie okna. Uszkodzone zostało również probostwo. W kościele tym wydawano żywność ludziom.

5 października Rosjanie ostrzelali miejscowy szpital. Nazajutrz, 6 października ostrzelano kościół.

W wyniku ostrzału zawalił się sufit i rozbiły wszystkie okna. Ucierpiało również probostwo.

Ponadto w ciągu dwóch tygodni zginęły trzy osoby.

– Jedną kobietę zabił pocisk, gdy tylko wróciła do domu po liturgii niedzielnej. Inna dwójka osób zginęła w biurze mieszkaniowym, gdzie szukali pomocy w odbudowie swojego domu. Mimo wszystko, wierni wciąż działają dla dobra miejscowości, w której pozostało cały czas ok. 3 tys. ludzi, w tym setka dzieci – powiedział ks. Oleksandr Bilskyj.

– Na ten moment, od kiedy ostrzały się nasiliły, nie zamknęliśmy kuchni charytatywnej, ale obecnie nie podajemy na miejscu gotowej żywności, choć pomagamy ludziom, którzy jej potrzebują. Mamy resztki artykułów spożywczych w puszkach, gulasze, konserwy, makarony, niektóre inne produkty i wydzielamy to każdego dnia osobom przychodzącym do nas oraz potrzebującym jedzenia – wyliczał kapłan.

– Czyli nasza kuchnia jest obecnie kuchnią charytatywną na wynos. Ludzie przychodzą, a my dajemy im w paczkach to, co mamy i czym możemy się z nimi podzielić. Nasz kościół nie został zamknięty. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach i sytuacjach nie zamykaliśmy drzwi naszego kościoła: zarówno podczas okupacji, jak i po jej zakończeniu. Więc każdy może przyjść do świątyni i zanieść swoje prośby do naszego Ojca Niebieskiego, podziękować mu za dar życia i prosić za swoich bliskich czy krewnych – kontynuował.

– Nabożeństwa się odbywają. Staramy się modlić jak najwięcej w naszym kościele, pomimo całej obecnej sytuacji – podkreślił ks. Bilskyj.

Kapłan wskazuje też, że przed zimą potrzebny jest w dużej ilości opał. Ponadto brakuje też materiałów budowlanych do naprawy, lekarstw, żywności i środków higienicznych. Nie ma też oczywiście prądu.

– Proszę wszystkich, błagam cały nasz Kościół katolicki i cały świat o modlitwę za naszą parafię pw. męczenników Machabeuszy w Berysławiu, za rejon berysławski i za całą naszą Ukrainę – zaapelował ks. Bilskyj.

– Chciałbym prosić o wielką modlitwę, aby nasi ludzie czuli wsparcie wszystkich, całego świata. Oni już czują to wsparcie, ale najbardziej potrzebujemy, oprócz wszelkiej materialnej pomocy, właśnie modlitwy, aby Pan ocalił nasze życie. Proszę więc wszystkich o intensywną modlitwę i dziękuję wszystkim, którzy się modlą, dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają i nam pomagają – podsumował kapłan.

vaticannews.va

fot. ilustacyjne/fot. YouTube/Tom Preuße

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net