4 kwietnia 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Chrześcijanie wracają na Równinę Niniwy

Pixabay

9 tys. chrześcijańskich rodzin powróciło na Równinę Niniwy, skąd zostali wypędzeni przez Państwo Islamskie. Okolica nie jest jeszcze całkiem bezpieczna, lecz – jak mówi ks. Georges Jahola, który kieruje programem odbudowy – „czujemy obowiązek głoszenia Chrystusa na tej ziemi”.

W nocy z 6 na 7 sierpnia 2014 roku 120 tys. chrześcijan wypędzono z miast z Równiny Niniwy. Państwo Islamskie zniszczyło ponad 13 tys. domów, z czego prawie 1,25 tys. zrównano z ziemią. – Zniszczone zostało bezcenne dziedzictwo kulturowe i religijne tych terenów. Kościoły, klasztory i biblioteki stały się pierwszym celem islamistów, którzy co się dało rozkradli, a resztę spalili. Bezpowrotnie straciliśmy wielowiekowe dziedzictwo świadczące o obecności wyznawców Chrystusa na tej ziemi – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Georges Jahola, syryjskokatolicki kapłan przewodniczący ekumenicznemu komitetowi odbudowy.

– Bez pomocy chrześcijańskich organizacji byśmy sobie sami nie poradzili, decydujący wkład w odbudowę Równiny Niniwy ma Papieskie Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którego wsparcie przywróciło nam promyk nadziei – dodał.

Według informacji SPKwP, w ciągu czterech lat przekazano chrześcijanom w Iraku prawie 40 mln euro.

– Nasza nadzieja związana jest nieodłącznie z nadzieją dla całego Iraku. Musimy aktywnie angażować się w budowanie pokoju, ponieważ wciąż istnieje zagrożenie nie tylko ze strony Państwa Islamskiego, ale i wielu innych sił, którym zależy na tym, by chrześcijaństwo przestało istnieć w Iraku, a nawet na całym Bliskim Wschodzie – powiedział kapłan.

– Wielu nie podoba się obecność chrześcijańskiej mniejszości, inni chętnie położyliby rękę na naszej ziemi, domach, sklepach, itp. Mimo wciąż istniejących zagrożeń powoli wracamy, bo czymś niewyobrażalnym byłoby pozostawienie wyzwolonych miast bez swych rodowitych mieszkańców. Jesteśmy z tą ziemią związani od tysiącleci, od początku chrześcijaństwa. Czujemy obowiązek głoszenia Chrystusa na tej ziemi – stwierdził ks. syryjskokatolicki Georges Jahola.

vaticannews.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net