4 grudnia 2023
Kościół i wiaraWiadomości

Cristero został świętym

Papież Franciszek kanonizował dzisiaj siedmiu świętych Kościoła. Wśród nich jest 14-letni Cristero, Józef Sanchez del Rio, który mimo tortur i widma śmierci, nie wyparł się wiary w Chrystusa.

foto: Facebook.com/JoseSanchezDelRioMartirCristero
foto: Facebook.com/JoseSanchezDelRioMartirCristero

– Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Salomon Leclercq, Józef Sánchez del Río, Emanuel González García, Ludwik Pavoni, Alfons Maria Fusco, Józef Gabriel del Rosario Brochero i Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej Catez są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele – ogłosił o 10.32 papież Franciszek.

Święty Józef Sanchez del Rio urodził się 28 marca 1913 roku w Sahuayo w stanie Michocan. Dołączył do powstania, znanego jako Cristiada, na własną prośbę – mimo sprzeciwu matki oraz odmowy generała Prudencio Mendozy. Podczas potyczki z rewolucyjną armią 25 stycznia 1928 roku oddał konia przywódcy powstańców, przez co święty został schwytany. Torturowano go, zaś przed egzekucją przecięto mu skórę na stopach i kazano udać się na cmentarz. 10 lutego 1928 roku w Guadalajarze, po pchnięciu nożem, kazano mu wyrzec się wiary, czego nie zrobił. – Viva Cristo Rey! (hiszp. „Niech żyje Chrystus Król!”) – krzyknął 14-letni Józef, prosząc potem, by go rozstrzelano. Kapitan – zdenerwowany odwagą świętego – zastrzelił go z własnego pistoletu. Święty po upadku zakreślił swoją krwią znak krzyża i umarł.

Beatyfikowany został przez papieża Benedykta XVI 20 listopada 2005 roku. Jest to „nowy” najmłodszy święty Kościoła. Dotychczas był nim związany z salezjanami św. Dominik Savio, który zmarł w wieku 15 lat.

CWIK/Pch24.pl, gosc.pl, wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net