6 grudnia 2023
Kościół i wiara

Część niemieckich biskupów buntuje się przeciwko schizmatyckiej „drodze synodalnej”

Diecezja Ratyzbony, której biskupem jest Rudolf Voderholzer, uruchomiła stronę internetową z propozycjami alternatywy wobec schizmatyckiej „drogi synodalnej” wdrażanej przez znaczną część niemieckich hierarchów. Autorami strony dostępnej w czterech językach są biskupi i świeccy teologowie, których propozycje odrzucono w grupach roboczych niemieckiego episkopatu.

– Jesteśmy przekonani, że dobra i celowa jest tylko droga synodalna, którą kroczy się z całym Kościołem i w całym Kościele. Cały Kościół to nie tylko Kościół na całym świecie, ale także Kościół pierwotny i Kościół świętych, którzy już dotarli do celu. Jego źródłem jest Bóg-Człowiek Jezus Chrystus, który jest realnie obecny w Eucharystii i z niej buduje Kościół – powiedział katolickiej agencji KNA bp Voderholzer.

Podkreślił również, że Kościół „nie jest strukturą demokratyczną” i „nie można poddawać pod głosowanie jego nauki”.

Pierwszy opublikowany na stronie tekst dotyczy podziału władzy w Kościele. Drugi – współautorstwa innego wiernego hierarchy, biskupa Pasawy Stefana Ostera SDB – porusza katolicką etykę seksualną. Jak podkreślił hierarcha, jego propozycja bazuje „na obowiązującej nauce Kościoła”. Podkreślił też, że w tzw. grupach roboczych „drogi synodalnej” uznawana była tylko jedna opinia o „odpowiedzialnej wolności”, która de facto negowała istnienie możliwości popełnienia grzechu w przestrzeni seksualnej.

– Autorzy tekstów alternatywnych skarżą się na brak poszanowania i degradację do „obozu reakcyjnego”, bez merytorycznej debaty. Wskazują również na brak możliwości zatwierdzania w tekstach „drogi synodalnej” wotum mniejszości. Ich zarzuty stanowczo odpierają pojedynczy członkowie tego formatu spotkań – podał serwis Radia Watykańskiego.

Kolejna sesja „drogi synodalnej” ma odbyć się w dniach 30.09.2021-2.10.2021 we Frankfurcie nad Menem.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net