23 maja 2024
Kościół i wiara

Czy „Traditionis custodes” musi wyglądać tak, jak zrobili to polscy biskupi? Odpowiedź Franciszka do benedyktyńskiego opata wskazuje, że nie

Opat klasztoru w Solesmes, o. Geoffroy Kemlin zapytał Franciszka, jak ma zaimplementować kontrowersyjny dokument „Traditionis custodes” w benedyktyńskim klasztorze, w którym dotąd odprawiano Mszę świętą w rycie trydenckim. Franciszek stwierdził, że tak naprawdę powinien postąpić wedle własnego uznania.

– 5 września z papieżem Franciszkiem spotkał się o. Geoffroy Kemlin, opat klasztoru benedyktyńskiego w Solesmes, macierzystego opactwa Kongregacji Solesmeńskiej. Kongregacja jest związana z liturgią łacińską. W należących do niej opactwach celebruje się zwykle według mszału papieża Pawła VI, ale po łacinie. W niektórych opactwach celebruje się w zgodzie z mszałem przedsoborowym, jak jest w przypadku Fontgombault we Francji oraz Clear Creek w USA – podaje pch24.pl.

O. Kemlin spotkał się z Franciszkiem na swoją prośbę, gdy przebywał w Rzymie. Jego pobyt nie dotyczył kwestii „Traditionis custodes”. Jednak temat rozmowy zszedł na Mszę świętą trydencką.

W rozmowie z „Aleteią” opat klasztoru przekazał, jak wyglądała rozmowa. Benedyktyn zapytał Franciszka, jak ma zaimplementować „Traditionis custodes” w klasztorze.

– Jestem 2000 kilometrów od twojego klasztoru. Jesteś mnichem, a rozeznawanie to coś, co robią mnisi. Nie powiem tak albo nie, ale chcę, abyś to rozeznał i podjął decyzję – odpowiedział Franciszek.

Benedyktyn podkreślił, że wcześniej bardzo podobną odpowiedź przekazano biskupom we Francji.

– Czuję się zatem swobodny i umocniony. Gdy zdecyduję, wiem, że to jest to, czego chce papież Franciszek – stwierdził opat.

pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Czy „Traditionis custodes” musi wyglądać tak, jak zrobili to polscy biskupi? Odpowiedź Franciszka do benedyktyńskiego opata wskazuje, że nie

  • a czy nowe posoborowe sakramenty święcen kapłańskich i biskupich Pawła 6 z 1969r są ważne?
    Jan Paweł 2 miał święcenia ważne przedsoborowe.
    jeśli święcenia są nieważne to Msza i sakramenty sa nieważne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net