24 września 2023
Kościół i wiaraKultura i recenzje

Czy Tradycja katolicka ma jeszcze jakieś znaczenie?

Obecnie tradycja niekiedy postrzegana jest jedynie jako zwyczaj będący pozostałością po dawnych czasach, którego przestrzegamy wyłącznie z szacunku do naszych przodków. Polega on na przekazywaniu z pokolenia na pokolenie określonych obyczajów, wierzeń, poglądów czy nawet sposobów myślenia. Z kolei Pismo Święte potwierdza znaczenie Tradycji katolickiej jako normalnego sposobu przekazywania wiary. Ta katolicka Tradycja różni się od tych tradycji pisanych przez małe „t”, które nie są częścią Boskiego Objawienia. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć? Do czego ją porównać?

W książce „Tradycja katolicka”, wydanej nakładem Wydawnictwa 3DOM, Michał Krajski przedstawia pochodzenie, istotę i etapy rozwoju owej Tradycji. Od samego początku porównuje ją do rozłożystego cedru Libanu, który „zachwyca, daje cień i schronienie”. Autor niniejszej publikacji dzieli się swoimi przemyśleniami, starając się zaszczepić w Czytelniku miłość do Tradycji katolickiej i Pisma Świętego, która – jak sam pisze – „bierze się ostatecznie z miłości do Kościoła oraz jego głowy i Oblubieńca, tj. naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Michał Krajski w publikacji „Tradycja katolicka” pisze o Tradycji jako o czymś, co z daleka może wydawać się bezkształtne, nijakie, nieatrakcyjne. Wystarczy jednak spojrzeć na nią z pewnego oddalenia, z innej perspektywy, by dostrzec jej bogactwo, piękno i majestat. To bogactwo jest ogromne, jednak by je ujrzeć, niezbędne jest odrzucenie utartych schematów, przyzwyczajeń myślowych i uprzedzeń. Trzeba także okazać pokorę, uznać, że Tradycję katolicką możemy zrozumieć dopiero po wielu wysiłkach, uniżeniu i długotrwałej kontemplacji.

W „Tradycji katolickiej” Autorpodkreśla, że celem działań ludzi kochających Tradycję nie jest walka z kimkolwiek, lecz walka o coś – „o realizację Bożej woli, o bogactwo Kościoła, o depozyt wiary”. Musimy pamiętać o tym, że nie ma na tym świecie nic cenniejszego niż wiara, która da nam życie wieczne. A to życie wieczne ofiarował nam sam Bóg. Dlatego też lekceważenie Tradycji katolickiej jest lekceważeniem wiary, a ostatecznie – Boga. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach Tradycja postrzegana jest jako ludzki wymysł, coś archaicznego, mało ważnego. Została zepchnięta na margines. Jak z tym walczyć?

Nie możemy pozwolić na to, by ten stan się pogłębiał. Tradycja katolicka jest darem Bożym, który powinniśmy poznać w całej pełni i go pokochać, zachwycać się nim niczym rozłożystym cedrem na Libanie. Dzielmy się tym bogactwem, tą Tradycją z innymi.

Ta niezwykle wciągająca, angażująca Czytelnika i wzbudzająca refleksje pozycja jest już dostępna w Wydawnictwie 3DOM.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal Kontrrewolucja.net jest patronem medialnym książki

fot. 3dom.pro

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net