22 czerwca 2024
Kościół i wiara

Europejscy biskupi proszą o pomoc dla uchodźców z Górskiego Karabachu

Rada Konferencji Episkopatów Europy włączyła się w papieski apel o znalezienie rozwiązania konfliktu o Górski Karabach w sposób dyplomatyczny. Zaapelowano również do społeczności międzynarodowej o pomoc humanitarną dla rzeszy uchodźców uciekających przed groźbą ludobójstwa.

W komunikacie RKEE przypomniano, że najpierw w 2020 roku Ormianie przegrali wojnę. W efekcie Górski Karabach – zamieszkały głównie przez Ormian i chrześcijan – zachował tylko jedną drogę do Armenii. To tzw. Korytarz Laczyński.

W grudniu poprzedniego roku banda – nazywana w mediach „aktywistami” – zablokowała tę drogę. Odcięli 120 tys. Ormian od Armenii.

Izolacja trwała dziewięć miesięcy. W ubiegłym miesiącu Azerbejdżan napadł na Górski Karabach, formalnie nazywając agresję „akcją antyterrorystyczną”.

Do Armenio uciekło już ponad 100 tys. uchodźców z Górskiego Karabachu. Biskupi wyrazili nadzieję, że „międzynarodowe instytucje znajdą rozwiązanie osiągnięte w ramach negocjacji, które zagwarantuje bezpieczeństwo uchodźców i [zabezpieczy] ich prawo do pozostania w ziemi, gdzie się wychowali”. Zaznaczają też, że kryzys humanitarny trzeba rozwiązać tak, by w centrum była pomoc ludziom, a nie polityczne interesy.

Biskupi zwrócili też uwagę na konieczność monitorowania stanu obiektów chrześcijańskiego dziedzictwa tego regionu. W zajętym regionie znajduje się ich prawie 1,5 tys..

vaticannews.va

fot. ilustracyjne/fot. ccee.eu

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net