Franciszek atakuje rzymskich katolików, a przywiązanie do Mszy św. nazywa „nostalgiczną chorobą”. „Musicie się zmienić”

Franciszek zaatakował rzymskich katolików uczęszczających na Mszę świętą w tzw. rycie trydenckim. Przekonywał, że ci muszą się zmienić, zaś przywiązani do Mszy świętej wszechczasów cierpią na „nostalgiczną chorobę”.

Skandaliczne słowa padły 29 kwietnia podczas prywatnej rozmowy z jezuitami z Węgier. Zdaniem Franciszka, przywiązanie do Mszy świętej uznanej przez Kościół już wcześniej jako Msza święta wszechczasów, której nie wolno zakazywać ani ograniczać, to „nostalgiczna choroba” i „niewiarygodne poparcie dla restauratorstwa”.

Franciszka zapytano o to, jak „pogodzić Kościół z rzeczywistością, która już wykracza poza współczesność?” i „jak znaleźć głos Boga, kochając swoje czasy”.

– Teoretycznie nie wiedziałbym, jak na to odpowiedzieć, ale z pewnością wiem, że Sobór jest nadal w trakcie wdrażania – mówił Franciszek.

Dodał, że „zasymilowanie soboru zajmuje stulecie”. Następnie odniósł się do rzymskich katolików, którzy uczęszczają na Msze święte w rycie trydenckim.

– Wiem, że opór jest straszny. Istnieje niesamowite poparcie dla restauratorstwa, które nazywam „zacofaniem”, jak mówi List do Hebrajczyków (10:39): „Ale my nie należymy do tych, którzy się cofają” – mówił Franciszek.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Portal pch24.pl przypomina, że Franciszek sfałszował przy tym cytat z Biblii. W rzeczywistości brzmi on „my zaś nie należymy do odstępców, którzy idą na zatracenie, ale do wiernych, którzy zbawiają swą duszę”.

– Przepływ historii, a także łaski idzie od korzeni w górę, jak sok drzewa, które wydaje owoce. Ale bez tego przepływu pozostajesz mumią. Cofanie się nie chroni życia, nigdy. Musicie się zmienić, jak napisał św. Wincenty z Lerynu kiedy zauważył, że nawet dogmat religii chrześcijańskiej postępuje, konsolidując się przez lata, rozwijając się z czasem, pogłębiając się z wiekiem. Ale to jest zmiana od dołu do góry. Dzisiejszym niebezpieczeństwem jest „indietrismo”, reakcja przeciwko nowoczesności. To choroba nostalgiczna. Dlatego zdecydowałem, że teraz uzyskanie zezwolenia na celebrowanie według Mszału Rzymskiego z 1962 roku jest obowiązkowe dla wszystkich nowo konsekrowanych kapłanów. Po wszystkich niezbędnych konsultacjach zdecydowałem się na to, ponieważ widziałem, że dobre środki duszpasterskie wprowadzone przez Jana Pawła II i Benedykta XVI są wykorzystywane w sposób ideologiczny, dla wycofywania się. Trzeba było przerwać to zacofanie, którego nie było w duszpasterskiej wizji moich poprzedników – przekonywał dalej.

Portal LifeSiteNews.com zwraca uwagę, że święty, na którego powołał się Franciszek „nie opowiadał się za odrzuceniem nauczania Kościoła – wbrew powszechnemu dzisiaj używaniu jego słów – ale raczej stwierdził, że tak jak ciało fizyczne człowieka rozwija się zgodnie z ustanowionym przez Boga planem, tak każdy rozwój doktryny Kościoła podlega temu samemu prawu wzrostu”. Zdaniem św. Wincentego, organizm poddany takiemu procesowi powinien „utrwalać się przez lata, wzrastać z upływem czasu, udoskonalać przez wiek, a mimo to trwać nieskazitelnie, całkowicie i doskonale we wszystkich wymiarach i we wszystkich jego właściwych częściach i znaczeniach, nie dopuszczając żadnych zmian, żadnego marnowania jego charakterystycznych właściwości, żadnych zmian w jego granicach”.

– Święty Wincenty zatem bardzo wyraźnie sprzeciwiał się nowej doktrynie, która nie miała podstaw w Tradycji Kościoła. W przypadkach, gdy w Kościele panuje zamieszanie, spowodowane tym, że część odcięła się od komunii powszechnej wiary, święty Wincenty przedstawia jasne nauczanie na temat katolickiej odpowiedzi: A co, jeśli jakaś nowa zaraza chce zarazić nie tylko nieznaczną część Kościoła, ale całość? Wtedy jego zadaniem [katolika] będzie troska o trzymanie się tradycji, która w dzisiejszych czasach nie może być uwiedziona żadnym oszustwem nowości – podkreślił Michael Haynes na LSN.

pch24.pl / lifesitenews.com

fot. ilustracyjne/fot. YT/CBS Evening News

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net