Franciszek chce by kobiety w kurii rzymskiej miały wpływ na wybór biskupów

Franciszek powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że „jest otwarty na danie kobietom więcej możliwości”. Mówił również o wzmocnieniu roli kobiet w Kurii Rzymskiej m.in. poprzez włączenie ich do Dykasterii ds. Biskupów.

W nowej konstytucji „Praedicate Evangelium” dotyczącej działania Kurii Rzymskiej wieloma dykasteriami mają kierować ludzie świeccy.

– Nowe zasady wprowadzane sukcesywnie do sposobu działania watykańskich urzędów sprawiają, że nie ma obecnie przeszkód, by osoby świeckie pracowały w rzymskich dykasteriach, nawet na stanowiskach wysokiego szczebla. Franciszek zapowiedział mianowanie dwóch kobiet na stanowiska w Dykasterii ds. Biskupów, dzięki czemu będą one zaangażowane w wybór nowych hierarchów – podaje vaticannews.va.

Franciszek zaznaczył, że „w ten sposób sprawy nieco się otwierają”. Zdążył także mianować już kilka kobiet do watykańskich urzędów. Są to zakonnice jak i osoby świeckie.

W ubiegłym roku sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego została s. Raffaella Petrini. Podsekretarzem w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka natomiast została s. Alessandra Smerilli. S. Nathalie Becquart została natomiast podsekretarzem Synodu Biskupów.

Są już również kobiety świeckie na najwyższych watykańskich urzędach. Barbara Jatta została dyrektorem Muzeów Watykańskich. Cristine Murray zaś została zastępcą dyrektora watykańskiego biura prasowego.

Wszystkie powyższe zostały mianowane osobiście przez Franciszka.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net