16 czerwca 2024
Kościół i wiara

Franciszek chce kolejny raz uderzyć w rzymskich katolików i jeszcze bardziej ograniczyć dostęp do Mszy św.? „Zakaz trydenckiej w niedziele. Dokumenty już na biurku”

„The Remnant” podaje, że Franciszek zamierza rozszerzyć i umocnić ograniczenia nałożone na Mszę świętą trydencką. Według Diane Montagna, celem dokumentu ma być przekonywanie, że Novus Ordo jest jedynym wyrazem liturgii łacińskiej.

Plotki o tego typu planach pojawiały się już wiele miesięcy wcześniej. Mówiono, że Franciszek chce jeszcze bardziej „dokręcić śrubę” niż w kontrowersyjnym motu prioprio „Traditionis custodes” i ograniczyć wiernym dostęp do Mszy świętej wszechczasów.

Jak podaje portal „The Remnant”, sprawa rozwija się coraz bardziej. Watykanistka Diane Montagna sprecyzowała, jakie plany są w Watykanie.

Wcześniej opublikowała informacje o niejawnym sondażu, który Franciszek zlecił w sprawie przedsoborowej liturgii wśród biskupów na całym świecie. Montagna otrzymała wgląd do raportu od swoich informatorów w Watykanie.

Teraz, powołując się na „dobrze poinformowane źródła” w Watykanie, podała konkretne planowane ograniczenia.

Nowy dokument ma przybrać formę konstytucji apostolskiej. Wstępną wersję przedstawiono już Franciszkowi pod koniec ubiegłego miesiąca. Zrobił to szef Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Arthur Roche. Kardynał odwołał się do spuścizny abpa Annibale’a Bugnini’ego. Jest twardym przeciwnikiem Mszy świętej trydenckiej.

„The Remnant” podaje, że konstytucję apostolską napisali członkowie dykasterii. Prace nadzorował zaś abp Vittorio Francesco Viola OFM, również przeciwnik przedsoborowej liturgii.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Montagna podaje, że dokument wymierzony jest przede wszystkim we wspólnoty Ecclesia Dei, czyli instytuty gromadzące kapłanów odprawiających Mszę świętą trydencką. Są to m.in. Bractwo Kapłańskie św. Piotra, Instytut Dobrego Pasterza czy Instytut Chrystusa Króla.

Portal wskazuje również, że dokument ma zakazać święceń diakonatu i prezbiteriatu w starym rycie. Ma również narzucić koncelebrę kapłanom, również członkom Ecclesia Dei. „The Remnant” wskazuje, że dyskutuje się również nad zakazem odprawiania Mszy świętej wszechczasów w niedziele.

Oprócz tego miała powstać alternatywna konstytucja przygotowana przez nieznanego z nazwiska kardynała. Ma nie wspominać o przedsoborowej liturgii, jednak ma dać narzędzia biskupom do uderzania w rzymsko-katolickie wspólnoty.

Montagna z kolei zaznacza, że jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje. W Kurii Rzymskiej ma być znaczny opór przeciwko zmianom. Część kurialistów zwraca też uwagę, że publikacja takich dokumentów wprowadziłaby w Kościele ponowne podziały i chaos.

pch24.pl

Msza święta w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego/fot. KosmoKarlos Photography/CC BY-ND 2.0/Flickr

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net