Franciszek chce nowego modelu socjalizmu? „Miejmy odwagę marzyć o innej gospodarce”

Franciszek udzielił wywiadu belgijskiemu czasopismu – przez portal watykański określane jako „tygodnik katolicki” – „Tertio”. Poruszył w nim sporo kwestii, m.in. gospodarczych. Jak podaje „Vatican News”, Franciszek „wzywa do nowego modelu rozwoju gospodarczego, który nikogo nie pozostawia w tyle”.

Franciszek nazwał sobór watykański II „wizytą Boga w Jego Kościele”.

– Sobór nie przyniósł jedynie odnowy Kościoła, ale był też wyzwaniem, by czynić go coraz bardziej żywotnym – przekonywał Franciszek.

Dalej porównał Kościół do „matki”, która „nigdy się nie starzeje, ale odmładza”. Poza poetyckim stylem wypowiedzi, niewiele jednak w tym konkretów. Należy za to przypomnieć, że z jednej strony sam SVII nazwał się soborem pastoralnym, a nie doktrynalnym. Z drugiej zaś współcześnie w Kościele nie przestrzega się wielu zasad ustalonych właśnie na tym soborze, jak chociażby odprawianie Mszy świętej ad orientem czy stosowanie na co dzień w liturgii języka łacińskiego, a nie narodowego.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Łamanie zasad liturgicznych zaszło na tyle daleko, że nie tylko większość świeckich, ale także wielu duchownych wydaje się nie mieć wiedzy o tych chociażby zasadach. Gdy zaś pokazywane są zdjęcia z poprawnie odprawianej Mszy świętej, często mylona jest ona z rytem trydenckim.

Dalej Franciszek przechodzi do kwestii synodu. Ten nazywa „w jakiejś mierze konsekwencją SVII”. Wtedy – według Franciszka – Kościół miał „zdać sobie sprawę”, że „Kościół zachodni zagubił w swym życiu wymiar synodalny w przeciwieństwie do Kościołów wschodnich”.

– Franciszka zapytano także, czy nie jest naiwnością myśleć, że wciąż można wypracować pokój z takim agresorem jak prezydent Putin. Ojciec Święty wskazał, że zarówno on sam jak i dyplomacja watykańska od samego początku rosyjskiej agresji robią wszystko, by „zatrzymać tę straszliwą wojnę, to ogromne okrucieństwo”. Wspomina m.in. o barbarzyństwie, jakim są tortury stosowane przez najemników wobec ukraińskich dzieci. Franciszek wyznaje, że jest w kontakcie z przedstawicielami Ukrainy, a prezydent tego kraju wysyła delegacje na rozmowy z nim. Dotyczą one m.in. papieskiej mediacji w uwolnieniu żołnierzy z rosyjskiej niewoli. Papież zauważa, że w tę wojnę wszyscy czują się bardziej zaangażowani, ponieważ toczy się ona blisko nas, ale od lat trwają wojny, o których już nie pamiętamy. Wspomina Birmę, Syrię i Jemen, gdzie, jak podkreśla, dzieci nie mają ani edukacji, ani chleba i cierpią głód – podaje watykański portal.

Franciszka zapytano także o „niesprawiedliwości społeczne”, które miała „uwidocznić pandemia”. Franciszek ocenił, że nie można godzić się na to, żeby światowe bogactwo znajdowało się w rękach małej liczby osób, gdy większość ludzkości nie ma z czego żyć.

– Musimy mieć odwagę marzyć o gospodarce, która nie będzie jedynie liberalna, ale podejmie także linie wyznaczane przez chrześcijaństwo – twierdził Franciszek.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

fot. YT/Univision Noticias

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net