21 maja 2024
Kościół i wiara

Franciszek chce „świadczyć” razem z jawnymi heretykami

Franciszek zwrócił się w ciepłych słowach do waldensów i metodystów, apelując o „wspólne świadczenie” o Bogu. Waldensi to herezja pochodząca ze średniowiecza, której członkowie zasłynęli z napadów zbrojnych na wsie i miasta.

– Niech te dni spotkania będą dla każdego z was okazją do głębokiego doświadczenia Chrystusa przyjmującego, prowadzącego i wiodącego do pełni jedności z Nim samym i z braćmi – napisał Franciszek w telegramie papieskim na „synod” waldensów i metodystów. Odbywa się on w Torre Pellice koło Turynu w dniach 20-25 sierpnia.

Telegram podpisał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Wyrażono w nim również „pragnienie jak najlepszego wzajemnego poznania, aby móc wspólnie świadczyć o Jezusie”.

Sam serwis watykański podkreśla, że papież „pozostaje w duchowej bliskości z zebranymi protestantami”.

Metodyzm to herezja wyrosła z herezji anglikańskiej. Powstała w XVIII wieku.

Z kolei waldensi powstali około II połowy XII wieku na południu Francji. Zostali potępieni przez papiestwo i ekskomunikowani. Prowadzili niejednokrotnie działania zbrojne przeciwko miastom i władcom, uderzając tak w zamożnych jak i ubogich.

Doktryna waldensów zakładała odrzucenie autorytetu papieża, wprowadzenie zasady sola scriptura. Atakowali posiadanie dóbr materialnych i istnienie władzy.

– Tegoroczny synod waldensów i metodystów koncentruje się na temacie zaangażowania Kościoła w społeczeństwie, a także wiary oraz etyki. W spotkaniu uczestniczy 180 delegatów z całych Włoch i ok. 30 gości z zagranicy lub z innych wspólnot – podaje serwis watykański.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

fot. YT/Vatican News – English

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net