Franciszek o rocznicy chrztu Polski

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Rolę Kościoła w formowaniu się oraz rozwoju państwa polskiego podkreślił papież Franciszek w specjalnym przesłaniu z okazji zbliżającej się rocznicy chrztu Polski. Zwrócił również uwagę, że uroczystości związane z tym wydarzeniem dotyczą nie tylko katolików, ale wszystkich Polaków.

„Jest to właściwa okazja, aby przekazać z naszego serca słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom oraz oznajmiamy, że z wielką przyjemnością chcemy uczestniczyć w ich radości i pomnażać ją” – napisał papież podkreślając, iż 966 rok był nie tylko  początkiem chrześcijaństwa w Polsce, ale i całego państwa polskiego. Franciszek zaznaczył, że „Bóg bogaty w miłosierdzie w ciągu wieków uczynił płodną szlachetną ziemię polską, która zrodziła owoce duchowe”. Wymienił w tym kontekście m.in. św. siostrę Faustynę, św. biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława, św. Maksymiliana Kolbego oraz św. Jana Pawła II. W słowach papieża nie zabrakło nawiązania do niełatwych czasów z polskiej historii. „W trudnych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi, kapłani, osoby konsekrowane cierpieli wraz z ludem, pocieszając braci i siostry oraz ukazując rozumnie drogę do wolności” – napisał Franciszek.

Papież zapewnił, iż będzie duchowo uczestniczył w uroczystościach obchodów rocznicy chrztu Polski i zachęcił polskich duchownych, „aby wszyscy w dzisiejszych dziejach narodu mogli wyraźnie dostrzec hojność Pana i aby sami doświadczali więzi z przeszłością w nowych czasach”. Przesłanie Franciszka dla Polaków trafiło na ręce kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, który będzie osobistym wysłannikiem ojca świętego na obchody rocznicowe. Uroczystości związane z chrztem Polski odbędą się 14-16 kwietnia. Kard. Parolinowi będą towarzyszyć ks. Jan Słowiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. Przemysław Kwiatkowski, sekretarz arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka.

MGOT/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net