23 czerwca 2024
Kościół i wiara

Franciszek ogłosił 21 nowych kardynałów. „Są w wieku elektorskim, mają wybrać następnego progresistę”

Franciszek ogłosił listę 21 nowych kardynałów. Paweł Chmielewski na portalu pch24.pl wskazuje, że ten „chce zapewnić sobie następcę na własną miarę – progresistę, który nie cofnie wprowadzonych przez Argentyńczyka zmian”.

– Papież Franciszek ogłosił dzisiaj, że w dniach 29 i 30 sierpnia odbędzie się spotkanie Kolegium Kardynalskiego na temat nowej Konstytucji Apostolskiej „Praedicate Evangelium”, zaś 27 sierpnia będzie miał miejsce Konsystorz ustanawiający nowych kardynałów – podaje serwis watykański.

Na liście znalazło się 16 kardynałów mogących uczestniczyć w przyszłym konklawe oraz pięciu, którzy teraz lub w najbliższych tygodniach ukończą 80 lat. Natomiast pełna lista przyszłych kardynałów znajduje się TUTAJ.

– Nowe nominacje kardynalskie Franciszka realizują dwa bardzo konkretne cele. Po pierwsze, papież chce zapewnić sobie następcę na własną miarę – progresistę, który nie cofnie wprowadzonych przez Argentyńczyka zmian, ale poprowadzi Kościół drogą „dialogu” i globalizmu. Po drugie, papież Bergoglio wysyła bardzo konkretne sygnały, wskazując, jaką popiera linię w takich sprawach jak Msza święta czy spór o aborcję i Komunię świętą – komentuje na pch24.pl Paweł Chmielewski.

Jak podkreślił, 16 nowych kardynałów to elektorzy, którzy mogą brać udział w konklawe. – W związku z nowymi nominacjami już prawie 2/3 członków Kolegium Kardynalskiego to „ludzie Franciszka”. W tym sensie obecny papież w praktyce zagwarantował wybór swojego następcy o określonym profilu: na pewno nie będzie to żaden „konserwatysta”, który chciałby zatrzymać dekonstrukcję katolickości zaprowadzaną w Kościele od II Soboru Watykańskiego, a szczególnie od 2013 roku. Nawet jeżeli nie można określić większości kardynałów-elektorów mianem zadeklarowanych rewolucjonistów, to na pewno można uznać ich za zadeklarowanych anty-kontrrewolucjonistów, a to przecież już bardzo wiele – wyjaśnia.

– Nie ma się co łudzić: w roku 2013 Kolegium Kardynalskie było złożone z nominatów Jana Pawła II i Benedykta XVI, a Jorge Mario Bergoglio i tak zdołał wygrać. Tym łatwiejsza do przewidzenia jest wiktoria innego „liberała” na nowym konklawe, gdzie konserwatywnych purpuratów będzie tak niewiele – podkreśla. TUTAJ można przeczytać cały tekst.

pch24.pl / vaticannews.va

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Franciszek ogłosił 21 nowych kardynałów. „Są w wieku elektorskim, mają wybrać następnego progresistę”

  • „I tak zdołał wygrać”? Nie za bardzo rozumiem, co Pan Redaktor miał na myśli. Czy to, jakoby Jan Paweł II czy Benedykt XVI byli konserwatystami? Bardzo Pan naiwny. Pierwsza z brzegu rzecz i na czasie w dodatku: „Kościół udzielał komunii na rękę przez 9 wieków, zatem nie mógł się przez tak długi czas mylić”. Kto to powiedział?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net