6 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Franciszek ogłosił list o liturgii. „Zachęta do ponownego odkrycia soborowego nauczania”

Franciszek ogłosił dziś List Apostolski o liturgii „Desiderio desideravi”. Jak podają watykańskie media, „jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji”.

Według serwisu Radia Watykańskiego, „nie jest to nowa instrukcja z konkretnymi normami, lecz medytacja o liturgii i jej roli w ewangelizacji, aby zrozumieć jej głębokie znaczenie i stymulować rozwój formacji liturgicznej w Kościele”. Franciszek pisze, że wiara chrześcijańska to spotkanie z Jezusem, zaś liturgia to umożliwia. Natomiast Eucharystia nie jest „wspomnieniem” ale uobecnieniem Ostatniej Wieczerzy.

– Franciszek przestrzega przed powierzchownym i redukcyjnym podejściem do tajemnicy paschalnej. Wskazuje na potrzebę odkrycia piękna liturgii, czego nie można jednak mylić z estetyzmem rytualnym, który zadowala się spełnieniem zewnętrznych formalności. Przestrzega też przed drugą skrajnością w postaci niechlujnej banalizacji, funkcjonalizmu czy ignoranckiej powierzchowności. Podkreśla, że trzeba dbać o każdy aspekt celebracji: miejsce, czas, gesty, słowa, przedmioty, szaty liturgiczne, pieśni, muzykę i należy zachować wszystkie wskazania zawarte w księgach liturgicznych – podaje vaticannews.va.

Warto tutaj przypomnieć, że przepisy liturgiczne według soboru watykańskiego II praktycznie nigdzie nie obowiązują. Wystarczy pójść na dowolną „nową” Mszę świętą, by zobaczyć, że kapłan – wbrew soborowi – odprawia liturgię przodem do wiernych i tyłem do Boga, posługując się językiem narodowym. Jest to powszechna aberracja, na którą prawie nikt nie zwraca uwagi, stąd niejednokrotnie zdjęcia z poprawnie odprawianej Mszy świętej bywają mylone z Mszą świętą wszechczasów.

– Mając na względzie pełny udział w liturgii, Papież wskazuje na znaczenie formacji liturgicznej i ponownego odczytania soborowych konstytucji. Jego zdaniem jest to niezbędne, ponieważ aktualne spory o liturgię nie wynikają jedynie z różnych wrażliwości, lecz dotyczą eklezjologii – czytamy dalej.

Franciszek zwrócił także uwagę, że to, jak wspólnota przeżywa liturgię, w dużej mierze zależy od proboszcza przewodniczącego celebracji.

– Franciszek wymienia różne i przeciwstawne modele niewłaściwego sprawowania Eucharystii: rygoryzm i kreatywność, uduchowiony mistycyzm i praktyczny funkcjonalizm, pośpiech i przesadna powolność, niechlujność i przesadne wyrafinowanie, przesadna serdeczność i hieratyczna beznamiętność. Podkreśla, że wszystkie one mają to samo źródło: indywidualizm i skrywaną manię bycia w centrum – czytamy na vaticannews.va.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net