Franciszek przeprasza prawosławnych za „działania i decyzje Kościoła niemające nic wspólnego z Jezusem i Ewangelią”

Franciszek podczas spotkania z arcybiskupem ateńskim i całej Grecji Hieronimem II przeprosił prawosławnych za „działania i decyzje, które mają niewiele lub nic wspólnego z Jezusem i Ewangelią” i które „doprowadziły do osłabienia komunii” chrześcijan.

4 grudnia w Atenach Franciszek spotkał się z Hieronimem II. Podczas spotkania postanowił przeprosić za „błędy katolików”, które rzekomo „przyczyniły się do podziału Kościoła”.

– Ze wstydem – przyznaję to w odniesieniu do Kościoła katolickiego – działania i decyzje, które mają niewiele lub nic wspólnego z Jezusem i Ewangelią, naznaczone raczej żądzą zysku i władzy, doprowadziły do osłabienia komunii. W ten sposób pozwoliliśmy, aby zdolność owocowania została skalana podziałami. Historia ma swój ciężar i dzisiaj odczuwam potrzebę ponowienia tutaj mojej prośby o przebaczenie, skierowanej do Boga i do moich braci za błędy popełnione przez wielu katolików – przekonywał Franciszek.

Abp Hieronim II na pytanie, czy słowa Franciszka „stanowią krok w kierunku zjednoczenia”, odpowiedział, że „nikt nie mówi o zjednoczeniu obu Kościołów, bo podziały istnieją od bardzo dawna” i „nagromadziły się sprzeczności”, przez co „oba Kościoły żyły niezależnie od siebie przez niemal dziesięć wieków”.

– Są różnice w rozumieniu podstawowych dogmatów chrześcijańskich i w kulcie świętych – są święci czczeni w jednym Kościele i nieuznawani w drugim i na odwrót. Dlatego nie ma mowy o zjednoczeniu – powiedział abp ateński i całej Grecji. Dodał, że można natomiast „położyć kres rywalizacji, współzawodnictwu, wrogości, które trwają od wielu stuleci”.

– Kiedy patriarcha Cyryl spotkał się z papieżem Franciszkiem w Hawanie, wydali wspólne oświadczenie, które stwierdza, że unia nie jest metodą osiągania jedności – przekonywał.

info.wiara.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net