16 maja 2024
Kościół i wiara

Franciszek przyzna się do herezji? Prof. Bartyzel: Jest na to zbyt chytreńki

Profesor Jacek Bartyzel stwierdził, że Franciszek jest „zbyt chytreńki” na jawne przyznanie się do herezji. Jest jednak „nihilistą co do zasad” oraz „anarchistą świadomie zezwalającym na powszechną anarchię” w kwestii doktryny religijnej i moralnej.

– Strategia Franciszka jest prosta jak konstrukcja cepa: unicestwić (Norwid powiedziałby „znicestwić”) katolicką doktrynę religijną i moralną, nie przez jej otwarte zanegowanie i ogłoszenie swoistego „kontrdogmatu” (co byłoby przyznaniem się do herezji, a na to jest, mimo swojej ignorancji teologicznej i osobistego prostactwa, zbyt chytreńki), lecz przez jej obejście drogą praktyczną, całą serią uchyleń metodą „rozeznawania” indywidualnych przypadków – napisał na Facebooku prof. Jacek Bartyzel.

– Parafrazując Carla Schmitta, można rzec, że dla Bergoglia „norma” jest mniej interesująca niż „wyjątek”, lecz idzie on jeszcze dalej niż schmittiański „suweren”, ponieważ wyjątków jest tak wiele i dotyczą one tak rozległej materii, że norma traci zupełnie swoją moc i treść substancjalną. Działa on więc nie jak wikariusz Boga, zastępujący Go na ziemi po to, aby strzec Bożego prawa i je przekazywać, umacniając braci w wierze, lecz jak nihilistyczny suweren kreujący sytuację arbitralnymi decyzjami, które biorą się „znikąd”, z jego czystej woli i widzimisię, ponieważ żadna norma nie stosuje się do wyjątku, a nawet tak jakby norma zupełnie nie istniała i nie obligowała do niczego. Stan rzeczy, do którego zdaje się dążyć, a który nazwał ostatnio „zmienianiem teologii”, „rewolucją kulturową” i „nowym paradygmatem”, wyobraża on sobie zapewne jako odrzucenie „tyranii dogmatu”, którego trybem egzystencji będzie jedynie ignorowany i blady „duch unoszący się nad wodami”, a raczej grzęsawiskiem moralnego permisywizmu, w którym kierujący się wyłącznie emocjonalnym nastawieniem „doradcy duchowi” będą mieli całkowitą swobodę w wychodzeniu naprzeciw i usprawiedliwianiu każdego roszczenia i pożądania – mówiąc wprost grzechu – kontynuował.

– Jest więc nie tylko nihilistą co do zasad, ale również anarchistą świadomie zezwalającym na powszechną anarchię – podsumował prof. Jacek Bartyzel.

facebook.com / kontrrewolucja.net

fot. YT/Media Narodowe/Vatican News (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net