28 listopada 2023
Kościół i wiaraRodzina

Franciszkowa administracja Watykanu przekonuje, że można udzielać Komunii Świętej rozwodnikom w nowych związkach, choć Kościół naucza inaczej

Według odpowiedzi z Dykasterii Nauki Wiary, rzekomo można w pewnych sytuacjach udzielać Komunii Świętej osobom rozwiedzionym, które żyją w ponownych związkach. To nie pierwszy fałsz wypowiedziany przez Watykan kontrolowany przez Franciszka.

– Rozwodnicy w powtórnych związkach mogą otrzymywać rozgrzeszenie i przystępować do Komunii, nawet jeżeli prowadzą życie seksualne. Wszystko zależy od konkretnego przypadku; ostatecznie jednak decyzję ma podejmować indywidualnie każda osoba w sytuacji tzw. nieregularnej – przekonuje Dykasteria Nauki Wiary w odpowiedzi na zapytanie kardynała Dominika Duki.

Odpowiedź jest w oczywisty sposób fałszywa. Jednak tego typu wypowiedzi nie są niestety czymś nowym ze strony Watykanu, gdy formalnie stanowisko papieża zajmuje Franciszek. Ten ostatnio ogłosił, że rzekomo można błogosławić homoseksualne związki. Tu też Kościół w oczywisty sposób sprzeciwia się takiej praktyce. TUTAJ więcej informacji na ten temat.

Ponadto przypominamy, że już kilka lat temu grupa teologów świeckich i duchownych zarzuciła Franciszkowi wprost herezję kanoniczną. TUTAJ więcej na ten temat.

Temat rozwodników wypłynął przez pytania, które wystosował kard. Dominika Duka, emerytowany biskup Pragi. W latach 2010-2020 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Czech.

– 13 lipca tego roku kardynał Duka napisał do Dykasterii Nauki Wiary z zapytaniem odnośnie kwestii udzielania Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach. Sprawa jest w teorii nie jest nowa, bo dotyczy rozumienia adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Jednak to dopiero na początku tego roku biskup Pilzna Tomáš Holub ogłosił, że w jego diecezji rozwodnicy w powtórnych związkach mogą dostąpić „trwałego aktu miłosierdzia”, co umożliwi im powrót do przyjmowania sakramentów, nawet jeżeli żyją „more uxorio”, jak mąż z żoną. Prawdopodobnie to dlatego kardynał Duka w imieniu Konferencji Episkopatu Czech zadał pytanie Dykasterii. Wcześniej w Czechach nie obowiązywały takie rewolucyjne środki duszpasterskie; bp Holub wyłamał się jednak i poszedł niemiecką drogą – podaje portal pch24.pl.

Pod odpowiedzią do kard. Duki podpisał się nią nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernandez.

– Jak Ojciec Święty przypomina w swoim liście do Delegatów Regionu Duszpasterskiego Buenos Aires, „Amoris laetitia” jest rezultatem pracy i modlitwy całego Kościoła, refleksji dwóch synodów i samego papieża. Ten dokument opiera się na magisterium poprzednich papieży; to już oni rozpoznali możliwość przyjmowania Eucharystii przez rozwodników w nowych związkach, o ile tylko mają „zobowiązanie do życia w pełnej wstrzemięźliwości, tj. do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom”, jak zaproponował Jan Paweł II; lub też „zobowiązują się przeżywać swoją relację… jako przyjaciele”, jak zaproponował Benedykt XVI. Franciszek podtrzymał propozycję pełnej wstrzemięźliwości rozwodników w powtórnych związkach, ale dodał, że może być to dla nich w praktyce trudne, dlatego pozwolił w pewnych okolicznościach, po stosownym procesie rozróżniania, dopuszczenie do sakramentu pojednania, nawet jeżeli nie są wierni wstrzemięźliwości zaproponowanej przez Kościół – napisał w odpowiedzi kard. Fernandez.

Kard. Duka zapytał o ewentualną instytucjonalizację takiego rozwiązania. Według kard. Fernandeza, „Amoris laetitia” „otwiera możliwość przystępowania do sakramentów pojednania i Eucharystii”. Każdorazowo miałby być przeprowadzany proces rozróżniania, który nie musi się kończyć taką samą decyzją.

– Następnie stwierdził, że to każdy kapłan ponosi osobistą odpowiedzialność za towarzyszenie osobom w procesie rozróżniania; ostatecznie jednak decyzja należy wyłącznie do danej jednostki, która musi w swoim sumieniu rozpoznać sprawę przed Bogiem. Decyzja ma zapaść w świetle nauki Kościoła i przy towarzyszeniu kapłana, ale może być to również decyzja o przyjmowaniu sakramentów – relacjonuje pch24.pl.

Co ciekawe, według kard. Fernandeza rozwodnicy w kolejnych związkach niekoniecznie mają mieć obowiązek spowiadania się z aktów seksualnych. Franciszkowy kardynał przekonuje, że to „kwestia indywidualnego sumienia i tak jak inne sprawy w życiu, powinna zostać rozpatrzona przed Bogiem”.

Cały dokument w języku włoskim znajduje się na stronie Watykanu.

pch24.pl / kontrrewolucja.net

fot. YT/Vatican News – English

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net