„Głosić słowa Allaha i zabijać chrześcijan”. Boko Haram zajęło miasto i ogłosiło powstanie kalifatu. Mieszkańcy dostają pieniądze i „ofertę nie do odrzucenia”

Pod koniec kwietnia islamscy bandyci z Boko Haram zajęli miasto Geidam w Niegerii. Ogłosili w nim powstanie kalifatu. Mieszkańcy otrzymali od nich pieniądze oraz materiały informujące, że „ci, którzy się nie nawrócą na islam, zostaną zabici”.

Obecni na miejscu dziennikarze także zdobyli ulotkę. Znajdowały się w niej głównie informacje o wrogach Boko Haram w Nigerii, do których zaliczono także chrześcijan oraz muzułmanów, którzy mają inną wizję na religię, niż uzbrojona banda.

– Tylko ten, kto się nawróci i poprosi o przebaczenie, ocaleje – napisano. Podkreślono, że głównym celem bandytów jest „głoszenie słowa Allaha” oraz ochrona islamu i własności jego wyznawców.

– Dżihadyści zamieścili w Internecie zdjęcia i filmy przedstawiające pojazdy opancerzone odebrane wojsku po zdobyciu Geidam. Widać też na nich, jak ubrani w mundury moro bojówkarze bez przeszkód spacerują po mieście, rozmawiają z mieszkańcami, wręczają im ulotki i rozdają pieniądze. Każda osoba, która zadeklarowała wsparcie dla Boko Haram otrzymała równowartość 40 euro, co stanowi jedną czwartą minimalnej miesięcznej pensji w tym kraju i dla wielu rodzin jest poważnym wsparciem – podaje vaticannews.va.

– Wszyscy przyjęli pieniądze, nikt nie chciał drażnić terrorystów i zostać zabity – powiedział „Daily Trust” jeden z mieszkańców.

Salihu Bakhari, nigeryjski ekspert ds. bezpieczeństwa zauważa, że dobre traktowanie cywilów oraz rozdawanie pieniędzy to nowość w działaniach Boko Haram.

– Wojsko jak najszybciej musi odbić miasto. Inaczej może powtórzyć się to, co miało miejsce w rejonie jeziora Czad. Po wejściu ekstremistów większość mieszkańców uciekła, ale część z tych, którzy pozostali, uległa wpływom zbrodniczej ideologii, powiększając szeregi fanatyków – podkreślił Bakhari.

Według miejscowych mediów, wojska rządu kilkukrotnie już próbowały odbić miasto, ale bezskutecznie. Zaprzestano dalszych prób, gdy zorientowano się, że cywile z miasta wykorzystywani są przez bandytów jako żywe tarcze.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.