28 września 2023
Kościół i wiara

Grekokatolicki arcybiskup: Zalecałbym ostrożność

Олег Чупа, GFDL, Wikimedia Commons

Greckokatolicki arcybiskup Światosław Szewczuk „zaleca ostrożność” w kwestii znoszenia celibatu. Wypowiedział się o zaletach i wadach w sytuacji, gdy kapłani mają żony i gdy w ogóle mają taką perspektywę przyszłości.

Hierarcha zaznacza, że „w sprawie zniesienia obowiązkowego celibatu decyzję musi podjąć sam Kościół łaciński”. – Ja zalecałbym ostrożność. To nie rozwiąże problemu – powiedział abp Szewczuk w rozmowie z amerykańskim portalem „Crux”.

Podkreślił, że żonaci kapłani greckokatoliccy stanowią większość duchowieństwa w tym obrządku. Ponieważ sami są ojcami, ich relacje z dziećmi w parafii są bardziej naturalne. Zaznacza jednak, że ich dojrzałość nie wynika z faktu, że są żonaci.

Hierarcha zwraca też uwagę na problemy. Greckokatolicki kapłan może wziąć ślub dopiero po zakończeniu nauki w seminarium, jednak bardzo często pod koniec studiów są już zaręczeni. To utrudnia im skupienie się na życiu wspólnotowym.

– Często nasi biskupi bardziej niż o seminarzystów są zatroskani o ich dziewczyny. Przygotowaliśmy dla nich specjalny program formacyjny. Niekiedy po kilku spotkaniach kobiety te odkrywają jednak, że nie chcą być żonami księży i wtedy sprawy dodatkowo się komplikują – opowiada zwierzchnik Koscioła greckokatolickiego na Ukrainie.

Zdaniem abp Szewczuka ważnym tematem tego synodu jest eklezjologia, zrozumienie, do jakiego stopnia Kościół jest instytucją. – Młodzi nie ufają bowiem instytucjom. Kościół powinien więc w większej mierze być wspólnotą. Młodzi czują się porzuceni przez rodzinę, społeczeństwo i dlatego oczekują, że Kościół ich nie opuści, że będzie wspólnotą, w której będą mogli się rozwijać i dojrzewać – dodał abp Szewczuk.

vaticannews.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net