Hagia Sophia będzie meczetem?

Foto: Robert Raderschatt, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Foto: Robert Raderschatt, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Obecnie działania władz Turcji wskazują, że tak. Od dłuższego czasu środowiska muzułmańskich radykałów domagają się, by słynną świątynię, w której obecnie istnieje muzeum, przekształcić w meczet. Jako sygnał zezwalający na przyszłą islamizację Hagia Sophia odczytuje się organizację muzułmańskich modłów w tej świątyni.

Po raz pierwszy od ponad 80 lat, kiedy to Kemal Ataturk zadecydował, iż budowla ostatecznie zostanie muzeum, odprawione w niej zostaną islamskie modły. Modlitwy pod hasłem „Hagia Sophia – Czas na błogosławieństwo” odbędą się w czasie ramadanu, a na cały kraj będzie je transmitować telewizja. Oburzeni decyzją władz tureckich są Grecy, którzy wyrazili oficjalną dezaprobatę wobec braku szacunku dla religijnych zabytków. Zdaniem partii Nowa Demokracja, Turcja wykazała się pogardą dla prawosławnych chrześcijan na całym świecie.

Hagia Sophia zaczęła powstawać w IV w. n.e. z inicjatywy Konstantyna Wielkiego. Po pożarze za czasów Teodozjusza II odbudowano bazylikę, która następnie funkcjonowała jako świątynia prawosławna bądź katolicka. Zdobycie Konstantynopola przez Imperium Osmańskie nastąpiło w 1453 r. Wtedy to sułtan Mehmed Zdobywca przekształcił bazylikę w meczet. Decyzją Kemala Ataturka od 1934 r. Hagia Sophia służy jako muzeum.

Ostatnie lata obfitują w Turcji w próby przejmowania bądź niszczenia chrześcijańskich świątyń przez muzułmanów. Niedawno Turcy zdewastowali inną świątynię, pochodzącą z czasów starożytnych – kościół Hagia Sophia w Trabzonie. Ucierpieli również prawosławni chrześcijanie, którym zabrano pochodzący z XI w. klasztor oraz odmówiono rekonsekracji cerkwii (TUTAJ). Jednocześnie politycy tureccy wzywają, by konstytucja tego kraju stała się bardziej radykalna i silniej nawiązywała do islamu (TUTAJ).

MGOT/pch24.pl, panstwochrzescijanskie.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net