2 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Islamiści w Mozambiku wznawiają rajdy na chrześcijan. Niszczą domy, kościoły i centra medyczne

– Mozambiccy dżihadyści wznowili swe śmiercionośne rajdy w prownicji Cabo Delgado – podaje serwis watykański. Wielu chrześcijan musi porzucać swoje domy i trafia do obozów dla uchodźców, gdzie nie mają żadnych perspektyw na przyszłość.

12 lutego o godz. 18 islamska banda najechała na misję w Mazeze w Mozambiku.

– Była dokładnie 18:00, kiedy weszli i przejęli miasto. Oczywiście wiele osób już wcześniej się ewakuowało, ale oni weszli ciężko uzbrojeni – powiedział ks. Salvador Maria Rodrigues de Brito, proboszcz lokalnej parafii w rozmowie z Radiem Pax.

Kapłan relacjonował, jak islamiści zniszczyli szkołę, urząd oraz centrum medyczne. Po budynkach pozostały obecnie gruzy.

– Wszystko ostrzeliwali z broni maszynowej, wszystko równali z ziemią, palili namioty, domy, samochody – mówił ks. Rodrigues de Brito.

Kapłan powiedział również, że uratował jedynie Najświętszy Sakrament oraz księgę obrzędów sakramentalnych.

Podobne najazdy miały miejsce trzy dni wcześniej w okolicznych wioskach. Spalono domy i kościoły. Islamiści mieli zadbać o to, aby nic nie przetrwało.

– Powstanie islamistyczne w północnym Mozambiku zaczęło się w 2017 r. W ostatnim roku rząd podjął konkretne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Cabo Delgado. Doszło m.in. do misji pokojowej państw Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej. Władzom zależy bowiem, aby mogło się rozpocząć wydobycie gazu, którego złoża odkryto w 2010 r. Inwestycja była na dobrej drodze, ale została przerwana trzy lata temu właśnie z powodu braku bezpieczeństwa – czytamy na vaticannews.va.

Portal podkreśla, że ostatnie ataki „są znakiem, że grupy terrorystyczne wciąż nie zostały rozbite”.

vaticannews.va

Krzyż/fot. ilustacyjne/fot. YouTube/Tom Preuße

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net