Jeszcze zatęsknimy za SVII? Kard. Duka: „Franciszek przygotowuje przyszły sobór. Doszedł do wniosku, że Kościół trzeba przygotować na zmiany”

– Zainicjowany przez Papieża Franciszka proces synodalny można uważać za przygotowanie do przyszłego soboru. Po Synodzie o Amazonii Ojciec Święty doszedł do wniosku, że trzeba przygotować Kościół na pewne zmiany. To jest powód, dla którego wyruszamy w tę synodalną drogą – powiedział kard. Dominik Duka, prymas Czech i arcybiskup Pragi.

Kard. Duka w liście pasterskim na rozpoczęcie procesu synodalnego w Czechach wspomniał, że przed ostatnim konklawe kardynałowie mówili o „różnych aspektach niezbędnej reformy Kościoła”. Powodem ma być podwojenie się liczby katolików od czasu soboru watykańskiego II.

Następnie hierarcha wyraził przypuszczenie, że Franciszek poprzez synod chce przygotować Kościół na kolejny sobór. Biorąc pod uwagę narastające poważne kontrowersje wokół obecnego pontyfikatu – włącznie z poważnymi i mającymi solidne podstawy zarzutami o herezję kanoniczną, do której Franciszek nigdy się nie ustosunkował, choć minęło już więcej, niż dwa lata – można wnioskować, że jeszcze zatęsknimy za postanowieniami soboru watykańskiego II.

Na podstawie przypuszczenia, kard. Duka przypomina, ze sobory w przeszłości również „nie odbywały się w dogodnych warunkach”.

– Niektóre, jak trydencki czy watykański I, nie mogły się zakończyć, a mimo to spełniły swoje zadanie, wytyczyły priorytety i kierunki. Nie łudźmy się jednak, że to same dokumenty doprowadziły do zmiany i reformy. Ta bowiem zawsze jest dziełem Ducha Świętego, a jej realizatorami są konkretni ludzie – mówił hierarcha.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net