Kard. Marx chce zniesienia celibatu dla księży i przyznaje, że jako kleryk podpisał fałszywą deklarację

Kard. Reinhard Marx w rozmowie z „Sueddeutsche Zeitung” przekonywał, że należy znieść obowiązkowy celibat dla księży. Twierdzi, że dla niektórych z nich „byłoby lepiej, gdyby byli żonaci”. – Nie tylko z powodów seksualnych, ale dlatego, że byłoby to lepsze dla ich życia i nie byliby samotni – przekonywał modernistyczny hierarcha.

Były przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział, że „może sobie wyobrazić żonatych księży”.

– Byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby stworzyć możliwość dla kapłanów żyjących w celibacie i dla żonatych. Dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci. Nie tylko z powodów seksualnych, ale dlatego, że byłoby to lepsze dla ich życia i nie byliby samotni. Musimy prowadzić takie dyskusje. Niektórzy powiedzą: skoro nie ma już obowiązkowego celibatu, to teraz wszyscy będą się żenić! Moja odpowiedź brzmi: a jeśli nawet tak! Jeśli wszyscy się pobiorą, to tym bardziej będzie to znak, że to nie funkcjonuje dobrze – przekonywał kard. Marx.

– Ciągle powtarzam młodym księżom”, że „życie w pojedynkę nie jest takie łatwe”. – Mamy plebanie, które w rzeczywistości były przeznaczone dla kilku osób. A teraz jedna osoba mieszka tam sama i to nie jest dobre. W moim przyrzeczeniu celibatu musiałem wówczas podpisać, że celibat będę wypełniał „libenter”, czyli chętnie. My, klerycy, już wtedy myśleliśmy: no, chętnie, to trochę przesada – dodał.

Tu należy zaznaczyć dwie rzeczy. Po pierwsze, jeśli ktoś nie jest ograniczony, to bez problemu wyobrazi sobie żonatych kapłanów. W Kościołach będących w unii z Rzymem na Bliskim Wschodzie to normalna praktyka. Natomiast w Kościele rzymskokatolickim obowiązuje celibat, o którym każdy z kandydatów wie, zanim otrzyma święcenia. Po drugie, kardynał przyznał, że podpisał deklarację z fałszywą intencją. Problem więc jest w nim i jemu podobnych, którzy chcą zmieniać zdanie, a nie w samym celibacie.

– Celibat jest możliwym sposobem życia w naśladowaniu Chrystusa. Ale czy to powinno być traktowane jako podstawowy wymóg dla każdego księdza, to już jest coś, przy czym stawiam znak zapytania – kontynuował.

Kard. Marx zapytany o rzekomy związek celibatu, tj. zakazu zawierania małżeństw z pedofilią, odpowiedział, że „nie można uogólniać”, lecz „ten sposób życia i ta męska więź przyciąga także ludzi, którzy nie są odpowiedni, którzy są niedojrzali seksualnie”. – A seksualność jest częścią istoty ludzkiej, nigdy nie znika – powiedział kard. Reinhard Marx.

gosc.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Kard. Marx chce zniesienia celibatu dla księży i przyznaje, że jako kleryk podpisał fałszywą deklarację

 • 7 lutego 2022 o 21:56
  Permalink

  Msza Św Trydencka Warszawa
  mszawarszawa.wordpress.com
  tel. 0048 691 079 691
  piusx.pl

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net