22 maja 2024
Kościół i wiara

Kard. Marx chce zniesienia celibatu i kłamie w kwestii święcenia kobiet na „kapłanki”

Kontrowersyjny kardynał Reinhard Marx w rozmowie z „La Stampa” wezwał do zniesienia celibatu wśród księży. Podważył też nauczanie Kościoła dotyczące święcenia kobiet na „kapłanki”.

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi w rozmowie z „La Stampa” przekonywał, że celibat księży powinien zostać zlikwidowany.

– Czego potrzebują współcześni ludzie? Aby osoby, które celebrują i przynoszą Eucharystię, dawały dobry przykład i poświęcały swoje życie Kościołowi i Ewangelii. Czy mogą to czynić tylko bezżenni? Stawiam tu znak zapytania. Myślę o świeckich współpracownikach w duszpasterstwie tutaj, w Niemczech, którzy głoszą kazania i przewodniczą pogrzebom. Myślę o Amazonii, gdzie wierzący czekają dwa lub trzy lata, aby przyjąć Eucharystię, bo brakuje księży. Celibat jest, oczywiście, mocnym znakiem naśladowania Chrystusa. Czy jednak w sprawie obowiązku celibatu nie trzymamy tu tylko przy życiu pewnej tradycji? Ona była słuszna, ale dzisiaj nie wszędzie już tak jest. Myślę, że powołania do kapłaństwa są również między żonatymi mężczyznami – przekonywał kard. Marx.

Choć w ostrożnym tonie, to podważył także nauczanie Kościoła w kwestii święcenia kobiet na „kapłanki”.

– Jan Paweł II podjął wyraźnie negatywną decyzję w sprawie kapłaństwa kobiet. Ta dyskusja nie jest jednak jeszcze zamknięta, nie wystarczą na to lata – powiedział kontrowersyjny kardynał i doradca Franciszka.

Tu należy zaznaczyć, że ta wypowiedź to najzwyklejsze w świecie kłamstwo.

– Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne – stwierdził w liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” w 1994 roku papież Jan Paweł II. Oznacza to, że dyskusja jest już zamknięta.

Niemiecki hierarcha dalej przekonywał, iż „w międzyczasie musimy dawać kobietom intensywny udział w życiu Kościoła, także na najwyższych stanowiskach: nie chodzi o to, by być Kościołem, który się podoba, ale o to, że jest to nakaz Ewangelii”. Dalej zaś twierdził, że istnieje „zasadnicza równość kobiety i mężczyzny”.

pch24.pl / vaticannews.va / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net