2 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Kard. McElroy głosi herezje? Twierdzi, że dawne oceny Kościoła o moralności „bywały błędne”

Nominat Franciszka amerykański kardynał Robert McElroy próbuje bronić kontrowersyjnego „Fiducia Supplicans” i atakuje tych, którzy go odrzucają. Przekonuje przy tym, że oceny Kościoła na temat moralności „bywały błędne”.

– Ksiądz ma pełne prawo do tego, by podjąć osobistą decyzję o odmowie udzielenia błogosławieństwa zaprezentowanego w „Fiducia”, jeżeli uważa, że udzielając go podważyłby siłę małżeństwa – powiedział kard. McElroy cytowany przez portal „Crux Now”.

Było to odniesienie do koncesji kard. Victora Manuela Fernandeza, który pozwolił na odmawianie takich „błogosławieństw” homoseksualnym parom. Portal pch24.pl podkreśla, że w samej „Fiducia supplicans” kardynał uznał, że nigdy nie należy odmawiać takiego błogosławieństwa.

Dalej kard. McElroy przekonuje, że sprzeciw wobec dokumentu wynika z „antygejowskiego nastawienia”.

– Jest bardzo niepokojące, że w naszym własnym kraju opozycja wobec „Fiducia supplicans” skupia się głównie na błogosławieniu par w relacjach homoseksualnych, a nie na o wiele większej liczbie mężczyzn i kobiet, którzy żyją w związkach heteroseksualnych, ale kościelnie nieważnych – przekonywał nominat Franciszka.

Według „Fiducia supplicans”, kapłani mieliby błogosławić zarówno homoseksualne, jak i „nieregularne” związki heteroseksualne. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o osoby w nowych związkach po cywilnym rozwodzie czy też żyjące razem bez ślubu.

Kard. McElroy uważa, że krytykom nie chodzi o obronę małżeństwa, lecz celem ma być „trwałe nastawienie zbyt dużej grupy ludzi wobec osób LGBT”. Twierdzi również – mimo potężnego sprzeciwu – że reakcje biskupów są ogólnie pozytywne. TUTAJ pisaliśmy ostatnio, jak wielki jest sprzeciw wobec tego dokumentu.

W rozmowie z „Crux Now” kard. Robert McElroy przekonywał też, że Kościół w przeszłości mylił się w sprawach moralnych. Ponadto zapowiedział, że proces synodalny dał impet do nowych reform.

– Staje się jasne, że w niektórych tematach rozumienie ludzkiej natury i rzeczywistości moralnej, na których bazowały wcześniejsze wypowiedzi doktrynalne, były w istocie ograniczone albo błędne – przekonywał kardynał.

Portal pch24.pl ocenia, że „o ile McElroy jest dobrze poinformowany – a nie ma powodów, by sądzić inaczej – Fiducia supplicans to bynajmniej nie koniec synodalnej rewolucji w doktrynie i moralności”.

pch24.pl

fot. YT / CBS 8 San Diego

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net